Mozek pracuje, i když spíme a zaslouží si dovolenou. Využijte 30% slevu na BrainUP

Ginsenosidy

Zpět do slovníku

Ginsenosidy se používají v tradiční čínské medicíně díky svým významným zdravotním účinkům

Ginsenosidy jsou řazeny mezi nejdůležitější aktivní látky obsažené v Korejském ženšenu. Tato rostlina je svým složením natolik unikátní, že žádné jiné rostliny v čeledi Panax se jí nevyrovnají. Zatím bylo identifikováno třicet různých druhů saponinů, pojmenovaných jako ginsenosidy. Dále se dělí na dioly, trioly a oleanany. Konkrétně podle jejich strukturních vlastností. Je známo, že všechny mají různé zdravotní účinky, které se významnou měrou používají v tradiční čínské medicíně.

Pro své zdravotní účinky se ginsenosidy pěstují po celém světě

Ginsenosidy z hlediska struktury připomínají steroidní hormony. Pomáhají zvyšovat hladinu testosteronu a podporují uvolňování oxidu dusnatého (Nitric Oxid, NO) a akumulaci cyklického guanosinmonofosfátu (cGMP). V současnosti se Korejský ženšen pěstuje i v jiných zemích. U těchto rostlin se však mění obsah saponinů, které jsou omezeny na přibližně čtyři až patnáct druhů. Tento počet má za následek omezený výběr zdravotních účinků ve srovnání s typickým Korejským ženšenem.

Účinné látky ginsenosidů znali staří léčitelé už dlouhá staletí

První zmínky o ženšenu jsou z Asie a byly objeveny před více jak několika tisíci lety. Tradiční čínská medicína používá tuto zázračnou rostlinu podobně dlouhou dobu. O tom svědčí i fakt, že v určitých historických období byla cena ženšenu dokonce vyšší, než cena zlata.
Ginsenosidy jsou proto nepostradatelnou složkou tradiční čínské medicíny, kde jsou ve velké míře využívány ke zvýšení sexuální výkonnosti u mužů. I v moderní medicíně jsou mužské spermie podrobeny nejrůznějším testům. Je dokázáno, že množství spermií se u mužů snižuje.
Francouzská studie dokonce poukazuje na fakt, že v rozmezí let 1989 - 2005 u sledovaných 26 000 mužů došlo k poklesu množství spermií o třetinu. Jsou to právě lékařské studie, které poukazují na to, že užívání ženšenu má vliv nejen na zvýšení počtu spermií, ale také zlepšení jejich životaschopnosti v ejakulátu.
Oprávněnost těchto studií potvrzují i vědecké studie, které dochází k závěru, že pozitivní ovlivnění erekce a sexuálního výkonu ženšenu je možné připsat ginsenosidům (Rg1 a Rg3), které jsou v něm obsaženy. Dále ginsenosidy pomáhají zvyšovat hladinu testosteronu a podporují uvolňování oxidu dusnatého (Nitric Oxid, NO) a akumulaci cyklického guanosinmonofosfátu (cGMP).
Ginsenosidy mají i další pozitivní vliv na lidské zdraví. Například podporují ochranu nervových buněk. Vykazují také pozitivní vliv při hypertenzi. Podporují prevenci onemocnění srdce a cév, protože brání shlukování krevních destiček. Ginsenosidy ovlivňují hladinu krevního cukru a podporují správnou funkci imunitního systému. U žen pomáhají s menopauzou. Potlačují únavu, nespavost a návaly horka. Ginsenosidy působí navíc adaptogenně, zkoumá se také protirakovinný účinek ginsenosidů.

Další zdravotní účinky ginsenosidů

  • posilují imunitu
  • zvyšují fyzickou a psychickou odolnost
  • pomáhají odstraňovat stres
  • zlepšují psychické stavy
  • pomáhají odstraňovat únavu
  • zvyšují vitalitu
  • zlepšují paměť, myšlení a koncentraci
  • podporují srdeční činnost a reguluje krevní tlak
  • zlepšují sexuální apetit u obou pohlaví, plodnost a libido

Pro nejvyšší účinky se používá kořen i list ženšenu

Tradiční čínská medicína používá při řešení neplodnosti, pohyblivosti a aktivitě především kořen ženšenu. Ten se buď suší, nebo konzumuje čerstvý. Podobné zdravotní účinky mají také listy ženšenu, které se dají poměrně snadněji sklízet a jsou levnější. Kořen se však lépe dlouhodobě skladuje se zachováním účinných látek.


ženšen má mnoho zdravotních účinků na lidské zdraví

Zpět do slovníku
Související zboží