Co si představit pod pojmem „kontraindikace“?
Nasazené léčebné prostředky nebo léčebné metody a postupy mohou negativně ovlivnit zdravotní stav pacienta a může nastat tzv. kontraindikace, což je nežádoucí účinek, který se může objevit po lékařském výkonu, medikaci či vyšetření. Kontraindikace na určité léčivé látky či postupy může vzniknout na základě vrozené predispozice.
Jaké rozeznáváme typy kontraindikace?
Kontraindikaci dělíme na:
-
Absolutní – pacient nesmí dostat léčebný přípravek za žádných okolností.
-
Relativní – léčebný přípravek či výkon může způsobit komplikace, ale jeho léčebný efekt je důležitý pro zachování životních funkcí pacienta a ke kontraindikaci se tudíž nepřihlíží.
-
Dočasnou – trvá do doby, dokud není odstraněna či stabilizována zdravotní překážka pacienta, např. v očkování.
-
Trvalou – trvá po celý život pacienta, který trpí závažným chronickým onemocněním nebo prodělal závažnou reakci po předchozím očkování.
Kontraindikace léčiv
V případě léků může kontraindikace nastat při souběžném užívání jiného přípravku. Ošetřující lékař by měl zjistit, jaké přípravky pacient užívá a předepsat mu takový lék, aby nedošlo k vzájemnému ovlivnění. Pacient je ale vždy povinen přečíst si seznam kontraindikací v příbalovém letáku a při jakýchkoliv pochybnostech se poradit se svým lékařem.
Kontraindikace bylin
Kontraindikaci vykazují i některé druhy bylin, zvlášť ve spojitosti s některými chorobami či léčivy. Požití extraktů z takových bylin může způsobit zhoršení stavu nebo poškození zdraví. Ublížit může především velká dávka bylin nebo silný nálev. Pokud trpíte nějakým onemocněním či pobíráte léky, zkonzultujte užívání rostlinných preparátů se svým lékařem.