Kyselina listová

Zpět do slovníku

Účinné látky kyseliny listové? Pomáhá před a v období těhotenství a je nepostradatelným pomocníkem pro každou buňku v našem těle.

Kyselina listová je vitamin, který potřebuje každá buňka v našem těle. Označení kyseliny listové se vztahuje pouze na synteticky vyrobený vitamin. Pokud se bavíme o přirozeně se vyskytujícím vitaminu B9, pak je označován jako folát. Kyselina listová je rozpustná ve vodě a pro naše tělo je doslova nezbytná.
Do těla ji přijímáme pomocí pestré stravy. Tělo si ji nedokáže vyrobit samo. A čím je pro nás tak nepostradatelná? Především proto, že je zodpovědná za novou tvorbu buněk, jejich rozdělení a růst. To ukazuje na důležitost v době, kdy se žena pokouší otěhotnět a také správné dávkování kyseliny listové během prvních měsíců těhotenství. Dostatečný příjem vitaminu B9 v prvních měsících těhotenství zabraňuje malformaci nenarozeného dítěte.
Kyselina listová je základním koenzymem metabolismu bílkovin. Důležitá je pro tvorbu červených krvinek, syntézu DNA molekuly nosící genetickou informaci, funkci buněk a růst tkáně. Kromě toho podporuje chuť k jídlu a stimuluje tvorbu žaludeční kyseliny. Její nedostatek může způsobit poruchy růstu u dětí, šednutí vlasů, zánět jazyka, vředy v ústech, peptické vředy a průjem.


Kyselina listová je také důležitá pro:

  • Zdraví mozku
  • Lepší zvládání psychických poruch
  • Normální fungování srdce

Kde nejčastěji najdeme kyselinu listovou

Kyselina listová je hojně obsažena v kvasnicích, hovězích vnitřnostech (játra, ledviny, srdce), jehněčím a vepřovém mase, drůbeži, mléku, listové zelenině, rajčatech, chřestu, špenátu, salátu a květáku.
Pro nás je důležité, jak dobře naše tělo dokáže využívat tento přírodní ekvivalent kyseliny listové. Bylo vědecky prokázáno, že syntetická varianta může být recyklována na 100 procent, přírodní varianta v potravinách jen asi z poloviny.
Vzhledem k tomu, že v přírodní podobě je folát rozpustný ve vodě a velmi citlivý na teplo, je vhodné opláchnout listovou zeleninu bohatou na tento vitamin bez jakéhokoliv narušení celistvosti a pokud možno konzumovat v syrovém stavu. Jedině tak získáme maximální množství látky. V zásadě by denní strava měla obsahovat 400 gramů zeleniny a 250 gramů ovoce, z nichž alespoň polovina je syrová.

Jak se projevuje a co může způsobit nedostatek kyseliny listové?

Nedostatek kyseliny listové v období těhotenství je spojen s potratem, ablaci placenty, nízkou porodní váhou miminka, defekty nervové trubice, malformace plodu, nebo předčasný porod. Nedostatek vitaminu B9 způsobuje anémii, postižení sliznic, průjem, poruchy vstřebávání potravy, neurologické, reprodukční a růstové problémy.

Působení kyseliny listové v období těhotenství

Příjem kyseliny listové je zvláště v období těhotenství velmi důležitý. Na počátku působí jako účinná prevence defektů neurální trubice u dítěte. Pro budoucí maminky je pravidelné užívání doporučených dávek kyselina listové velmi důležité. Snižuje totiž výskyt vrozených vad o 50 - 70%.
A jaké množství kyseliny listové se doporučuje ženám před otěhotněním? V tomto období se doporučená denní dávka pohybuje kolem 400 μg kyseliny listové denně, a to ve formě vitaminového doplňku výživy nebo potravin obohacených o kyselinu listovou.
Aby se mícha a mozek u dítěte vyvinuta správně, doporučuje se užívat kyselinu listovou již několik měsíců před otěhotněním. Vzhledem k tomu, že podstatná část těhotenství je neplánovaných, doporučují lékaři užívání kyseliny listové v dávce 400 μg denně všem ženám v produktivním věku.
V období těhotenství se doporučuje užívat 600 μg kyseliny listové denně minimálně po dobu prvních 3 měsíců těhotenství, a to ve formě vitaminového doplňku výživy nebo potravin obohacených o kyselinu listovou.
V některých případech lékař předepíše těhotné ženě vyšší dávku kyseliny listové, a to až 5 000 μg. Může se jednat o ženy, které dříve měly dítě s defektem neurální trubice, ženy, jejichž partner nebo blízký příbuzný měl defekt neurální trubice, ženy s celiakií, obézní ženy, ženy užívající léky na epilepsii nebo ženy s některými druhy vrozené anémie.

kyselina listová nějaké vedlejší účinky?

Vedlejší účinky u kyseliny listové nejsou známy. Při vysokých terapeutických dávkách mohou nastat například poruchy trávení, nespavost, psychické výkyvy, nebo alergie.


Listová zelenina je velmi bohatá na kyselinu listovou

Autor článku
Kristýna Franclová
Copywriterka
Zpět do slovníku
Související zboží