Kyselina tříslová pomáhá k očištění organismu, má však také další pozitivní účinky. Jaké?
Třísloviny neboli taniny se běžně vyskytují v rostlinách. Kromě plodů, stonků a listů některých stromů, zejména pak v dubových a jim příbuzných, se přirozeně vyskytuje také v ovoci a zelenině. Obsah kyseliny tříslové poznáte celkem snadno a to podle kyselé chuti. Každá rostlina má díky taninu typickou chuť.
Tato kyselina má pozitivní účinky pro náš organismus. Kromě toho, že má silné antioxidační účinky, stahuje také svaly a vlásečnice. Co to pro naše tělo znamená? Tanin zabraňuje pronikání škodlivin do krve. Je také důležitý pro zastavení krvácení, zmírnění průjmů a bojuje proti ústním bakteriím. Proto je hojně používán ve farmaceutickém či kosmetickém průmyslu, při výrobě léků na srážlivost krve, k léčbě dutiny ústní apod.
Které plodiny mají nejvíce obsahu kyseliny tříslové?
Různé typy
tříslovin můžeme najít v řadě rostlinných zdrojů. Velkým obsahem
kyseliny tříslové je kakao, zelený čaj i kávové
boby. Jsou obsaženy také v
luštěninách i různých
bylinkách, třeba v šalvěji a tymiánu. Kde jich je nejvíc?
Červené víno - za trpkou chuť červeného vína stojí právě třísloviny. Velké množství je obsaženo v mladých odrůdách. Obsah kyseliny tříslové najdeme především ve slupkách, stonku a zrníčkách hroznu. Kyselina tříslová silně ovlivňuje chuť vína, jiskru, barvu, ale také pomáhá při jeho zrání a chrání jej proti parazitům. Stejně tak, jako naše tělo. Třísloviny obsažené v červeném víně mají antioxidační efekt a jsou protizánětlivé. Vědecké studie dokazují, že mají příznivé účinky na cévy a zabraňují kornatění tepen.
Ovoce - Taniny obsažené v ovoci, konkrétně v kaki nebo granátovém jablku, brusinkách, hroznech, borůvkách, jablkách a hroznech na sebe umí vázat toxické látky a působí proti škodlivým virům, kterými je naše tělo hlavně v období podzimu a zimy často vystaveno.
Ořechy a luštěniny - Také ořechy, zvláště
arašídy, pistácie, vlašské ořechy, pekanové ořechy, mandle či lískové oříšky jsou bohaté na
kyselinu tříslovou. V hojném množství jsou obsaženy také v
luštěninách, zvláště v
červených fazolích. Je nutné však počítat při tepelné úpravě,
fermentaci, namáčení nebo klíčení s velkou ztrátou taninu z těchto surovin.
Čokoláda, čaj a káva - Potěšíme hlavně milovníky čokolády, kávy a čaje, když prozradíme, že třísloviny v nich obsažené zpomalují aktivitu bakterií, které zapříčiňují zubní kaz. Musí jít však o kvalitní produkty. Hlavně hořká čokoláda s vysokým obsahem kakaa je zdravá a měla by být našemu tělu dodávána v malém množství každý den. Zdravý je i zelený čaj pro své množství taninů. Koncentrace kyseliny tříslové je zde vyšší, než v čaji černém. Proto je zelený čaj věhlasný svými antioxidačními účinky. Musí být však dobře připraven. Voda by měla mít teplotu 60–80 °C a nelouhujte ho déle než dvě minuty.
Má kyselina tříslová nějaké nežádoucí účinky?
I když má
kyselina tříslová pozitivní účinky pro náš organismus, i zde musíme mít na mysli, že všechno se má užívat s mírou. Její
nadbytek může působit
antinutričně. Taniny
snižují výživovou hodnotu dalších důležitých látek pro naše tělo, zvláště to pak platí u
bílkovin. Odborníci nemají žádné přesné měřítko, kolik taninu by dospělý člověk měl za den zkonzumovat. Nicméně přemíru ve stravě poznáte podle nejrůznějších zdravotních komplikací, jako je bolest žaludku, zvracení nebo zácpa.