Lutein podporuje správnou funkci zraku, má vliv na správnou činnost srdce a jaké jsou jeho další pozitivní účinky?
Lutein pochází z latinského slova
„luteus“, jehož význam znamená
„žlutý“. Toto označení vzniklo podle jeho výrazné barvy. Lutein v sobě obsahuje
žlutooranžové barvivo, které patří mezi
karotenoidy. Chemická struktura řadí lutein mezi xanthofylní barviva a je příbuznou látkou
vitaminu A nebo
betakarotenu. Jejich metabolismus je v lidském organismu propojen.
Přírodní lutein je rozpustný v tucích, neboť je to látka lipofilní povahy. Na druhou stranu je také hydrofobní, proto není rozpustný ve vodě. Produkován je výhradně rostlinami, které jsou nejvýznamnějším přirozeným zdrojem ve výživě člověka. V rostlinné říši se lutein vyskytuje hojně například ve žlutých květech rostliny měsíčku, pampelišky či lichořeřišnice. Lutein je v malé míře vyskytuje také v živočišné stravě a to v mase zvířat, která získávají lutein přímo z rostlinné stravy (například slepice nebo kráva).
Významnou funkcí luteinu u živočichů a u člověka jsou jeho ochranné antioxidační účinky, projevující se v mnoha systémech organismu. Lutein i zeaxantin jsou v lidském těle nejvíce koncentrovány v oku, přesněji řečeno v sítnici (retině). Mají zde velmi důležitou úlohu v rámci ochrany tkání před negativními účinky volných radikálů.
Účinné látky Luteinu? Je to dobrý pomocník na zrak
Lutein je pro tělo významný antioxidant, který řadíme do skupiny karotenoidů. Najdeme jej především v různých druzích listové zeleniny a také v té, která má žlutou nebo oranžovou barvu. Tento oxidant má významný podíl na udržení zdraví očí a snížení rizika makulární degenerace. Může mít také ochranné účinky na pokožku a kardiovaskulární systém. I když neexistuje optimální doporučená denní dávka luteinu, studie doporučují 6 - 12 mg/den. Tento přísun by měl mít příznivé účinky na lidské zdraví.
Většina populace v České republice však na toto číslo zdaleka nedosáhne. Jak už bylo řečeno, lutein je obsažen v zelenině. Kolik barev vidíte na svém talíři? Tato odpověď vám celkem jednoduše napoví, kolik luteinu z naservírovaného pokrmu získáte. Stejně jako ostatní typy antioxidantů je i lutein obsažen v pestrobarevných potravinách. Nejvíce je zastoupen ve špenátu, kadeřávku, pomerančích, papáje a kukuřici.
Zajímavá studie byla provedena v roce 2014. Ta ukázala, že pravidelný příjem luteinu v "doporučené denní dávce" významně zvýšil optickou hustotu makulárního pigmentu a ostrost zraku. Denní příjem 10 mg vykazoval stejné výsledky jako příjem většího množství.
Lutein je důležitý pro děti i dospělé
Konzumace vhodných potravin a doplňků stravy bohatých na lutein je pro člověka žijícího v dnešní moderní době zkrátka nepostradatelné. Může za to především technologie, kterou každodenně používáme. Naše oči jsou pořád vystavovány zátěži upřeného zraku do počítače, televize a telefonů. Trpíme nedostatkem spánku, stále více využíváme klimatizace a nosíme kontaktní čočky. Všechny tyto "aktivity" významně poškozují náš zrak, přitom zrakem přijímáme asi 80 - 90 % informací! Proto je nutné dopřát mu potřebné vitamíny.
Jako významný antioxidant má i Lutein v lidském organismu nezastupitelnou roli. Chrání buňky našeho těla před účinky reaktivních volných radikálů. Tento mechanismus funguje ve všech tkáních, především je ale účinek luteinu uplatňován v lidském oku. Konkrétně v sítnici a žluté skvrně. Čím je koncentrace luteinu a zeaxantinu v buňkách sítnice oka vyšší, tím je lepší i její ochrana. Užívání luteinu se doporučuje v rámci preventivní výživy i jako doplněk k léčbě.
Jaké jsou další pozitivní účinky luteinu na lidský organismus?
- snižuje riziko vzniku šedého zákalu (kataraktu) a patologické světloplachosti
- pomáhá snižovat ukládání tukových usazenin v cévách (ateroskleróza)
- snižuje vlivem věku podmíněné degenerace makuly (makulární degenerace)
- pomáhá při diabetické retinopatii – nezánětlivé oční onemocnění, které vzniká jako komplikace u diabetu, zejm. neléčeného, a může způsobit až oslepnutí
- pomáhá chránit před některými typy rakoviny
- snižuje onemocnění srdce
Užívání luteinu v podobě doplňků stravy
Během preventivní výživy se většinou doporučuje hodnota užívání luteinu kolem 6 - 8 mg/den. Pokud užíváme lutein jako doplněk stravy při léčbě, doporučuje se příjem zvýšit na 8 až 12 mg/den. Při užívání luteinu v podobě doplňků stravy je nutné, řídit se doporučeným dávkováním. Lutein obecně nemá žádné vedlejší účinky. Ve výjimečných případech se může objevit jako vedlejší účinek karotenodermie. Jde o kožní projev, který je typický bronzovým zbarvením pokožky.