Mozek pracuje, i když spíme a zaslouží si dovolenou. Využijte 30% slevu na BrainUP

Mitragynin

Zpět do slovníku

Mitragynin se získává z listů ze stromu Kratom. Účinná látka je obsažena například v usušených listech.

Mitragynin je látka, která se stále častěji objevuje v oblasti přírodní medicíny. Kratom, latinsky Mitragyna speciosa je tropický stálezelený strom z čeledi mořenovitých. Původně je z Thajska, Kambodži, Malajsie a mnoho dalších jihoasijských zemí. Kratom se vyznačuje kulatým květenstvím a jednoduchými listy, které jsou u tohoto stromu z pohledu lidového léčitelství nejzajímavější. Používá se jako stimulant i sedativum.
Samotný strom není až tak zajímavý. Jeho benefity však přitahují lidové léčitele i sportovní nadšence. V tradiční čínské medicíně se rozeznává hned několik druhů kratomu. Dva hlavní jsou rozeznávány pomocí barvy žilek na listech (červená či zelená až bílá). Zeleno-bílá varianta má podle lidových léčitelů silnější účinek. Mitragynin zatím nebyl dostatečně probádán vědeckými studiemi, přesto se podařilo zjistit, že směs obou variant má prokazatelné pozitivní účinky.
Pěstitelé Kratomu v Austrálii věnují pozornost sběru listů obou variant tak, že je sbírají v různých variantách z rozdílných rostlin, které byly klonovány ze stejné mateřské rostliny.
Nejčastějšími uživateli Kratomu bývají dělníci, sedláci a farmáři, kteří používají účinky rostliny k překonání těžké fyzické zátěže při práci. Oblíbenost prokazatelných účinků se také objevuje u komerčních produktů pro sportovce, kteří podávají vyčerpávající fyzické výkony. Zajímavostí je, že ženské uživatelky jsou podle statistik poměrně vzácné.

Mitragynin a nežádoucí účinky. Na co je třeba brát ohled?

Hlavní alkaloidy v kratomu jsou strukturně příbuzné s psychedeliky, přesto nevykazují žádnou psychedelickou aktivitu. Nejvýznamnější efekt je podobný opiátům. Tento efekt zahrnuje také analgetické účinky a potlačení kašle. V tradiční medicíně je mimo jiné používá například pro potlačení chronické bolesti.
Mitraginin však potlačuje útlum způsobený opiáty a jeho efekty nejsou tlumeny antagonistou morfinu nalorfinem. Tento opiátům podobný efekt je nejspíš zprostředkován pomocí delta a µ opioidních receptorů. Se zvyšující se dávkou se zvyšuje vazba na delta a následně i µ receptory. Je zajímavé, že přechod na µ receptory je zvyšován přítomností opiátových drog. Delta receptor je výběrový pro opiátové drogy a má malý potenciál při zneužití. Ale zdá se, že může fungovat jako roznětka, která může dovolit mitragyninu efektivnější vazbu na µ receptor, který vyvolává euforii. Pozor na nadměrné užívání této látky!
Vedlejší účinky mitragyninu jsou například anorexie a ztráta váhy, nespavost, tmavnutí pleti, částečně na tvářích. Udává se také snížení sexuální touhy. Mezi akutní vedlejší účinky se řadí sucho v ústech, zvýšení močení, zácpa, ztráta chuti. Mitragynin na rozdíl od ostatních opiátů nezpůsobuje nauzeu ani zvracení. Těžcí uživatelé mohou upadnout do prodlouženého spánku.

Mitragynin pomáhá při chronické bolesti i při žaludečních potížích. Ale jaké jsou jeho nejzajímavější účinky?

Mezi nejvýznamnější účinky mitragyninu jsou redukce napětí hladkého svalstva, místní znecitlivění a pokles aktivity centrálního nervového systému. Většina zdrojů uvádí, že jde o stimulant, který se podává v nižších dávkách a mění se na sedativum v dávkách vyšších. Žádoucí efekt nastupuje do deseti minut od užití. Po 30 - 60 minutách se dostaví jeho plné účinky. Stimulační účinky přetrvávají celkem zhruba 60 - 90 minut.
Kratom v jedné dávce do 5 g zvyšuje chuť do práce, komunikativnost, pozornost a zvyšuje libido. Vedlejší účinky těchto nižších dávek jsou obecně minimální, avšak jsou popsány i případy úzkosti a vnitřního rozrušení. Nejvýznamnější podíl mitragyninu je však připisován při postupném odstavování závislých na narkotikách.
Mitragynin patří mezi prostředky, které jsou lidmi používány nespočet let. U jeho použití je nutné dbát užívání nízkých dávek, protože v lékařských kruzích jsou jeho účinky zatím velmi neprobádané a není dostatek lékařských studií k tomu, aby byl schválen jako oficiální léčba. V mnoha zemích je dokonce zakázán.

Usušením listů je získávána účinná látka mitragyninu

Stačí usušit listy ze stromu a lék je na světě. Usušené listy se žvýkají, kouří nebo jsou použity pro tvorbu extraktu. Prášek z usušených listů se používá pro tvorbu nápoje, jehož účinky jsou podmíněny obsahem alkaloidů – zejména mitragyninu a 7-α-hydroxymitragyninu (7-HMG). Kratom však obsahuje více než 25 známých alkaloidů. Patří sem například mitraphyline, raubasin, mitragynalin, mitralactonal, paynanthein, rhynchophylin. Kratom dále obsahuje také flavonoidy, terpenoidy, polyfenoly a glykosidy, jedná se tedy o mix mnoha různých látek s možnými biologickými účinky na náš organismus.

Účinné látky mitragyninu najdeme v doplňcích stravy

V současnosti se stále častěji můžeme nejen v Americe, ale také už i v Evropě setkat s rozšířením komerčně dostupných produktů s obsahem kratomu. Pozor však na kvalitu těchto produktů. Můžeme v nich najít například variabilní obsah psychoaktivních alkaloidů, který závisí na mnoha faktorech (např. na podnebí, konkrétní odrůdě či kvalitě půdy) a dokonce můžeme najít i zmínky o použití jiných neznámých rostlin v těchto produktech. Tyto komerční produkty byly podrobeny nezávislým testům, které vykazovaly pozitivní účinky mitragyninu v rozmezích od 1,2 do 6,3 %, tzn. můžete si koupit produkt, jehož účinky pocítíte až při relativně vysoké dávce a následně produkt, který bude mít při stejné dávce v podstatě více než 5 x silnější efekt.
Mitragynin má za sebou dlouhou historii i konečné přiklepnutí (ne)legálního statusu
Mitragynin má za sebou dlouhou a poměrně krušnou historii. V Thajsku byl v roce 1979 tamní vládou zakázán prodej, nákup, import i držení kratomu. Dokonce byla zakázána výsadba nových stromů. Navíc se vydal příkaz pro vykácení stávajících stromů.
V Malajsii byl kratom legální až do roku 2003, kdy vešla v platnost nová regulace jedovatých látek. Od této doby za jeho distribuci hrozí postih či dokonce vězení. Naopak v Indonésii je kratom legální a odtud se exportuje do Asie, Severní Ameriky i Evropy. Kratom je zakázaný v mnoha zemích Evropy jako je např. Dánsko, Polsko a Švédsko. V současné době se také USA snaží prodej kratomu regulovat. Pod zakázaná narkotika kratom spadá v Austrálii a Barmě. U nás zatím není prodej ani užívání kratomu zakázáno. Nicméně dle současné legislativy není kratom schválen ani jako doplněk stravy. Kratom si tedy můžete koupit, ale teoreticky by neměl být konzumován. V této chvíli je totiž považován za takzvaný „sběratelský předmět“.

Obecně nedoporučujeme užívání mitragyninu bez předešlé konzultace s odborníky.


Listy kratomu obsahují mitragynin

Autor článku
Kristýna Franclová
Copywriterka
Zpět do slovníku
Související zboží