Účinné látky molybdenu? Působí proti impotenci mužů. Jaké má další účinky na náš organismus?
Jistě jste si ve svém okolí za poslední roky všimli narůstajících případů, kdy lidé mají zvýšenou citlivost na siřičitany (obsažené ve víně, sušeném ovoci aj.) nerovnováhu mědi a silné potíže při detoxikaci plísní. Za tyto nepříjemnosti a mnoho dalších může nedostatek molybdenu.
Molybden je pro naše tělo doslova nezastupitelným stopovým prvkem. V našem těle se nachází ve formě molybdenového kofaktoru a jakákoliv porucha jeho metabolismu může způsobit vážné klinické poruchy. Dobře se vstřebává v jakémkoliv množství. Největší obsah molybdenu najdeme v játrech, ledvinách, zubech a kostech. Z těla je vylučován močí. A proč je pro naše tělo tak důležitý? Protože přispívá k našemu pevnému zdraví, životní vitalitě i sexuální aktivitě. Chrání zuby před zubním kazem a muže před impotencí. Má však mnoho dalších účinků.
Molybden jako starý známý pomocník pro správnou srdeční činnost. Jaké jsou jeho další funkce?
Mezi širokou společností se málo ví, že i molybden patří mezi tzv. esenciální stopové prvky. Jeho význam spočívá zejména v účasti na řadě enzymových reakcí v lidském těle, neboť je součástí důležitých enzymů. Uplatňuje se zejména v metabolismu aminokyselin, v eliminaci toxických molekul, ale i ve vstřebávání železa a mědi ze zažívacího ústrojí.
V tradiční medicíně se používá při nepravidelné srdeční činnosti, nedostatečnému vylučování kyseliny močové z těla a jako ochrana proti chudokrevnosti. Odedávna se používá jako vitamín pro správnou potenci u mužů.
Nezastupitelnou roli hraje také ve farmaceutickém průmyslu při výrobě různých léčiv, kde pomáhá například malým dětem trpícím epileptickými záchvaty, mentálním zaostáváním nebo vadou zraku. Tyto příznaky způsobuje vrozená porucha komplexu obsahujícího molybden. Tato léčba se však provádí určena jen pod dohledem lékařů.
Ve své podstatě také působí jako kofaktor 4 enzymů, které se podílejí na zpracování siřičitanů, rozkladu odpadních látek a toxinů.
Pozor na správnou absorpci molybdenu
Správné vstřebávání molybdenu může být omezeno kyselinou fytovou. Jde o uskladněnou formu fosforu a inositolu v rostlinách, které nejsou obecně biologicky dostupné po konzumaci. Kyselina fytová je vynikajícím chelatačním činidlem a váže se na jiné minerální látky nacházející se v rostlinách. V takovém případě doporučujeme zařadit do jídelníčku potraviny, které nejsou vázány velkým množství kyseliny fytové. Sem patří například:
- Bazalka
- Petržel
- Hovězí játra
- Kuřecí ledvinky
- Kapusta
- Zelené fazole
- Okurky
- Mléko
Množství molybdenu v potravinách závisí především na kvalitě půdy. Nejvyšší obsah molybdenu mají luštěniny, rýže, celozrnné výrobky, vnitřnosti, pohanka, vejce, ryby, mléčné výrobky, mléko, ovoce a zelenina.
Je nutné molybden doplňovat i jinou formou než pestrou stravou?
Pokud se vám nabízí otázka, zda právě vy trpíte nedostatkem tohoto minerálu, pak vás můžeme uklidnit. Většina lidí má dostatečný příjem molybdenu z pestré stravy. Pozor však na rizikové skupiny, kam řadíme například alkoholiky, osoby trpící na kvasinky a plísňové onemocnění. Ti, kteří trpí těmito stavy, mohou mít nadměrnou potřebu molybdenu k výrobě potřebných enzymů a rozvíjí si deficit.
Molybden a nežádoucí účinky. Jsou nějaké?
Předávkování molybdenu konzumací pestré stravy je nemožné. Toxicita se však může objevit, pokud berete příliš mnoho v doplňcích. Vysoká dávka molybdenu je považována od 10 mg minerálu denně. Anémie může také nastat při dlouhodobém požití velkého množství doplňkového molybdenu kvůli schopnostem vazby železa.
Akutní toxicita způsobuje
sníženou chuť k jídlu, únavu, slabost, anorexii, artritidu, myalgii,
bolest hlavy či střevní potíže. Abyste se vyhnuli nežádoucím účinkům molybdenu, doporučujeme používat
1 mg minerálu denně.