Niacin působí jako antioxidant a přispívá ke správnému metabolismu. Udržuje v kondici náš kardiovaskulární systém. A jaké má další účinky?
Niacin známe spíše pod názvem vitamin B3. Tento vitamin je ve vodě rozpustný a naše tělo ho tedy neukládá. Musíme jej pravidelně přijímat potravou, ideálně formou pestré stravy. Naše tělo jej může získat také pomocí tryptofanu (jedná se o amino acid).
Niacin se vyskytuje ve dvou formách:
Nikotinamid – tato forma vitamínu nesnižuje
cholesterol, ale pomáhá léčit cukrovku a problém s pokožkou.
Kyselina nikotinová – tato forma Vitamínu B3 je rozpustná ve vodě a příznivě ovlivňuje srdeční činnost a léčí vysoká
cholesterol v těle.
Niacin je nedílnou součástí pro každou
buňku našeho těla. Pomáhá při
uvolňování energie ze sacharidů a pomáhá udržování
správné hladiny cukru v krvi. Zejména ženy využívají niacin v podobě doplňků stravy, protože má přímý vliv na
krásu pokožky a vlasů. Kromě toho pomáhá správné
funkci mozku, nervového systému a zažívání.
Protože se
niacin objevuje v pestré stravě, jeho nedostatek v těle je poměrně vzácný. Dostatečný příjem má mnohé přínosy pro naše zdraví. Přispívá ke snižování hladiny
cholesterolu, chrání nás proti
Alzheimerově chorobě. Pomáhá také při léčbě
diabetu prvního typu.
Málokdo ví, že niacin je důležitým vitaminem pro muže. Může totiž silně zlepšovat stav erekce. Působí protizánětlivě a to hlavně u krevních cév, které mají za následek špatnou erekci.
Které potraviny mají největší zdroj niacinu?
Niacin neboli vitamin B3, je obsažen v celé řadě potravin, zejména pak v mase, drůbeži, rybách, pečivu (chléb) a cereáliích. Také některé energetické nápoje jsou doslova nabité vitamíny skupiny B. Dále bychom do svého jídelníčku měli zařadit tuňák, hovězí maso, uzený losos, otruby, burské oříšky, čočku, celozrnný chléb i lahůdkové droždí.
Jak se projevuje nedostatek niacinu v našem těle?
I když niacin přijímáme do těla formou pestré stravy, může v některých případech převládat jeho nedostatek. Tím může způsobit nemoc zvanou pellagra, která se objevila například v 17. Století, kdy se v Americe téměř jen kukuřice a tak vznikl nedostatek právě tohoto vitamínu. Přímý vliv této choroby na naše zdraví je vznik demence, dermatitida, slabá koncentrace a deprese. S touto nemocí se pořád můžeme setkat v zemích, kde je nedostatek vitamínu B3 v potravě.
Hlavními příznaky nedostatku niacinu jsou:
- Poruchy paměti a zmatenost
- Únava
- Deprese
- Bolest hlavy
- Průjem
- Kožní problémy
Je však třeba říci, že nedostatek niacinu je v západních zemích velmi vzácný. Závažný nedostatek niacinu neboli pelagra, se vyskytuje pouze v zemích třetího světa, kde chybí dostatečná variabilita stravování.
Nedostatek niacinu mohou zaznamenat také alkoholici a lidé s HIV. Nejčastější skupinou s nedostatkem vitamínu B3 jsou lidé, kteří jí polotovary a sladké jídla. Nejčastěji pak cukr, mouku, bílý chleba, rohlíky a kukuřičný sirup, což může mít za následek velmi malé množství Niacinu v těle.
Jaká doporučená denní dávka niacinu je pro naše zdraví prospěšná?
Niacin je vitamin, který potřebujeme pro správnou funkci celého našeho těla. Doporučená denní dávka se tedy odvíjí nejen od našeho aktuálního zdravotního stavu, ale také podle věku a pohlaví. Podle příslušných mezinárodních zdravotnických organizací je doporučená denní dávka následující:
Kojenci
- 0–6 měsíců: 2 mg/den
- 7–12 měsíců:4 mg/den
Děti
- 1–3 roky: 6 mg/den
- 4–8 let: 8 mg/den
- 9–13 let: 12 mg/den
Dospívající a dospělí
- Chlapci a muži ve věku 14 let a více: 16 mg/den
- Dívky a ženy ve věku 14 let a více: 14 mg/den
- Těhotné ženy: 18 mg/den
- Kojící ženy: 17 mg/den
Niacin a jeho nežádoucí účinky. Je třeba dbát na doporučené denní dávkování?
Niacin, neboli vitamin B3, je zastoupen v celé řadě potravin. V této formě konzumace vám rozhodně žádné nežádoucí účinky nehrozí. Pokud však užíváte doplňky stravy, pak zpozorněte a přečtěte si pozorně příbalový leták. Niacin totiž může vyvolat celou řadu nežádoucích účinků. Mezi závažné nežádoucí účinky niacinu patří nevolnost, zvracení a poškození jater.