Selen

Zpět do slovníku

Selen jako minerál pomáhá na dobrou náladu. Jaké další účinky má tento stopový prvek?

Selen byl poprvé objeven v roce 1819 a v přírodě patří mezi vzácné prvky. Existuje v mnoha krystalických formách. Pro naše tělo je velmi důležitý. Patří totiž mezi stopové minerály, které si naše tělo nedokáže vyrobit samo. Musíme jej proto přijímat ve formě pestré stravy, nebo prostřednictvím doplňků stravy. Přirozeně se tento minerál nachází v půdě, objevuje se také v některých potravinách a v malém množství jej najdeme vodě, kterou pijeme. Ačkoliv je pro naše zdraví velmi důležitý, oproti hořčíku, zinku nebo železu, se o něm mluví spíše sporadicky. Proto laická veřejnost často ani netuší, k čemu všemu dobrý tento minerál je.
Funkcí, pro něž je selen důležitý, je celá řada. Nejvýznamnější vlastností je jeho antioxidační účinek. Buňky v našem těle chrání před škodlivými volnými radikály a rozvoji zánětů. Dále hraje klíčovou roli při udržování zdravého metabolismu. Je také důležitý pro silný imunitní systém. Protože zvyšuje antioxidační schopnosti i kvalitu průtoku krve, může přispět ke zvýšení odolnosti proti chorobám a negativnímu působení stresu.
Lidské tělo potřebuje selen pouze v malém množství. Přijímat jej musíme z potravy. Naštěstí existuje celá řada potravin, které jsou jeho dobrými zdroji. Nedostatkem selenu vzhledem k jeho obsahu v potravinách trpí především lidé se zhoršenou absorpcí živin z potravy u Crohnovy choroby, nebo u jedinců pozitivních na HIV.

Z jakých potravin můžeme selen získat?

Selen je v hojném množství zastoupen v rostlinné i živočišné stravě. V rostlinné stravě jej najdeme především v pšeničných klíčcích, celozrnných obilninách, česneku, čočce, brokolici, cibuli, avokádu, rajčatech a citrusových plodech. Nejvíce je obsažen v oříškách a houbách. V živočišné stravě jej najdeme ve velkém množství ve vnitřnostech, drůbežím mase, másle, vejcích a rybách.

Jaké jsou účinky selenu na lidské tělo? Je to starý známý pomocník v boji proti stárnutí.

Selen má mnoho pozitivních účinků na naše zdraví. Jeho významnou funkcí je schopnost bojovat proti procesu stárnutí. Pomáhá také organismu lépe vstřebávat vitamíny A, C a E. Selen i vitamin E jsou velmi důležité antioxidanty, které zpomalují stárnutí buněk a podporují obranu organismu proti nejrůznějším chorobám. Selen je také podstatnou oporou v boji proti oxidační degradaci buněk a pomáhá zajistit ochranu před mutacemi DNA, které mohou způsobit nejrůznější zdravotní komplikace.

Potěší nejen kuřáky, ale také obyvatele velkých měst

Selen na sebe dokáže vázat a do určité míry také neutralizovat škodlivý vliv tzv. těžkých kovů. Například rtuť či olovo, které ohrožují obyvatele velkých měst nebo kuřáky.

Může mít nadbytek selenu vliv na naše zdraví?

I když je selen náš dobrý přítel, rozhodně to s jeho nadměrnou konzumací nepřehánějte. Přebytek selenu škodí stejně, jako jeho nedostatek. V některých případech může dokonce snižovat vaše snahy o dosažení přirozené krásy.
Nadbytek selenu se projevuje následujícími příznaky:
  • vyšší kazivost zubů
  • únavou
  • kožní vyrážkou
  • lámavými a křehkými nehty
  • kovovou pachutí v ústech
  • padáním vlasů
Z těchto důvodů doporučujeme hlídat si doporučenou denní dávku selenu na nejvyšší povolené hodnotě 400 mikrogramů/den.
Pšeničné klíčky jsou bohatým zdrojem selenu

Autor článku
Kristýna Franclová
Copywriterka
Zpět do slovníku