Steroly

Zpět do slovníku

Co jsou steroly

Steroly a stanoly jsou tukové látky, které se svou strukturou podobají cholesterolu. Říká se jim také fytosteroly. S tímto názvem se můžeme setkat na etiketách různých výrobků, jako jsou margaríny, cereálie, džusy apod. Do skupiny sterolů patří více než čtyřicet zástupců.

Kde najdeme steroly

Steroly jsou skupinou látek, produkující rostliny. V přírodě se vyskytují v malém množství v ovoci, zelenině, ořechách, semenech, luštěninách. Jsou přirozenou složkou v rostlinných olejích. Najdeme ho v řepkovém, kukuřičném, slunečnicovém i sójovém oleji. Stanoly jsou ve stopovém množství v obdobných zdrojích vedeny jako steroly. Většinou se ale musí vyrábět hydrogenací rostlinných sterolů. Steroly jsou rovněž používány v medicíně při výrobě léčiv.

Nejznámější sterol, který se hojně využívá v potravinářství, se nazývá sitosterol, stigmasterol nebo kampesterol. Vědci už v padesátých letech prokázali, že tyto látky dokážou účinně snižovat hladinu cholesterolu v krvi. Stačí, aby těchto přínosných látek v množství kolem dvou gramů za den, snížili hladinu cholesterolu o 10-15%. Z tohoto důvodu se steroly dávají do uměle vyrobených potravin, aby se předešlo kardiovaskulárním chorobám.

K čemu se používají steroly

V medicíně se rostlinné steroly používají ke snížení hladiny cholesterolu a pomáhají předcházet srdečním záchvatům. Rostlinné steroly se dále používají při léčbě různých druhů rakoviny. Vynikající vliv mají na léčbu rakoviny žaludku, tlustého střeva a konečníku. Pomáhají také při léčbě nadváhy a při hubnutí.

Jak fungují steroly

Při použití 3 gramů sterolů denně, se naše tělo dokáže účinně bránit proti škodlivému cholesterolu. Konzumace rostlinných sterolů přirozenou cestou však není náhradou za léky. Pokud pacient užívá léky na snížení hladiny cholesterolu, užívání sterolů je pouze doplňkem stravy, nikoli léčba, předepsaná lékaři. Potraviny obohacené rostlinnými steroly se současně mohou užívat s léky na cholesterol.

Jak fungují steroly při léčbě vysokého cholesterolu

Během medicínských studií bylo prokázáno, že denní příjem 2 000 mg sterolů, může snížit hladinu LDL cholesterolu o 10% za necelé čtyři týdny a to v případě, že je konzumován jako součást zdravé výživy a při zdravém životním stylu.

Jaká je "zdravá" hladina cholesterolu

Doporučená hladina cholesterolu u zdravého dospělého jedince činí:
Pro dospělé s vysokým rizikem srdečního onemocnění:
Osobám starším 40 let se doporučuje pravidelné vyšetření pro sledování hodnot cholesterolu v krvi.

Hlavní zdroje rostlinných sterolů

  • přírodní potraviny
  • doplňky stravy
  • obohacené potraviny

Steroly a jejich vedlejší účinky

Rostlinné steroly byly podrobeny rozsáhlé analýze, ze které vyplývá, že jsou velmi dobře tolerovány i u velmi citlivých jedinců. Dospělým se zvýšeným cholesterolem se doporučuje užívat 1 500 mg až 2 400 mg rostlinných sterolů denně. Při vyšší konzumaci není prokázán další pozitivní efekt na zdraví.

Velké množství sterolů se nedoporučuje užívat malým dětem a těhotným ženám. Vyšší dávka, kolem 3 000 mg, může snížit absorpci karotenoidů, snižující zdravý vývoj plodu během těhotenství.

Důležitou poznámkou také je, že zvýšený příjem rostlinných sterolů s sebou může přinést určitá rizika v podobě snížení hladiny vitamínů rozpustných v tucích v krevním obrazu. Jedná se především o karotenoidy a vitamin E. Jiné nepříznivé účinky na zdraví steroly nemají.

Steroly a vliv na cholesterol v krvi

Steroly jsou svým složením velmi podobné cholesterolu. Proto zabraňují jeho vstřebávání do zažívacího traktu o 30 - 50%. Steroly se však oproti cholesterolu v těle nehromadí, protože jsou z těla vylučovány střevy. Díky tomu se do krevního oběhu dostává jen nepatrné množství sterolů, asi 5%.


Steroly v kukuřici a oleji

Autor článku
Kristýna Franclová
Copywriterka
Zpět do slovníku
Související zboží