Vitamin A

Zpět do slovníku
Vitamín A, zvaný axeroftol, se v přírodě objevuje ve dvou formách. Jako vitamin A1 (retinol) a vitamín A2 (3-dehydroretinol). Přeměnou z karotenoidů v játrech je tělem vytvářen v játrech a tenkém střevě. Mezi nejvýznamnější a nejdůležitější karotenoidy patří lykopen, lutein a beta-karoten.

Vitamín A je důležitý při tvorbě zrakového pigmentu zvaný rhodopsin, zabraňující vzniku šerosleposti. Zlepšuje vidění v šeru a pomáhá k udržení zdravých očí a zraku. Dále má pozitivní vliv na imunitní systém a další funkce v lidském organismu. Do lidského organismu se vitamín A dostává v potravě nebo ve formě některého prekurzoru vitamínu A.

Základní zdroje vitamínu A jsou

Tyto zdroje představují oranžové a červené barvivo. Vitamín A se tvoří z provitamínu A, hlavně z Beta-karotenu. V přirozené stravě najdeme především reton a retinylové estery, jako formy vitamínu A, které se objevují primárně v živočišných produktech. V rostlinné stravě jsou obsaženy provitamíny A, respektive karotenoidy tohoto vitamínu. Příkladem je ovoce a zelenina či různé rostlinné oleje, bohaté na tuto složku. Aby lidský organismus mohl vitamín A použít pro své funkce, musí jej nejdřív přeměnit na vitamín A, včetně aktivních forem tohoto vitamínu, ke kterým patří retinol a kyselina retinová. Vitamín A je živina, rozpustná v tucích. Proto si naše tělo ukládá tento vitamín v tukových polštářcích na další využití. Na druhou stranu je pak většina tohoto vitamínu uložena v játrech, ve formě retinilových esterů.

Co je Beta-karoten

Jedním z nejdůležitějších karotenoidů je Beta-karoten. Ten se skládá ze dvou spojených molekul vitamínu A, který se ve střevě přemění na A vitamín. Beta-karoten je pro lidský organismus významný nejen jako prekurzor vitamínu A, ale také jako silný antioxidant. Chrání integritu membránových systémů a buňky proti reaktivním volným radikálům.

Význam vitamínu A pro lidský organismus

Vitamín A se podílí na tvorbě rodopsinu, což je zrakový pigment citlivý na světlo. Příznivý vliv má na udržení silných a zdravých kostí, krásné pokožky a trávicí trakt. Tělo chrání proti infekcím, k nimž je náchylnější po fyzické aktivitě. Sportovcům se doporučuje užívat zvýšená dávka pro regeneraci svalů a podání vyšších sportovních výkonů. Podílí se také na zdraví červených a bílých krvinek. Vitamín A je také důležitým antioxidantem.

Nedostatek vitamínu A

Při dlouhodobém nedostatku vitamínu A se dostavuje avitaminóza, způsobující šeroslepost. Nemoc způsobuje zhoršené vidění za šera. Nedostatek se projevuje ta potencí. Snižuje pohlavní aktivitu a v dětství se podílí na zpomalení pohlavního vývoje. Nedostatek vitamínu A také působí negativně na správnou funkci imunitního systému, způsobuje sklon k zánětlivým onemocněním.

Zvýšení denní dávky vitamínu A se doporučuje pro:

  • zmírnění depresivních stavů
  • snížení projevů nervozity a úzkosti
  • potlačení chorobného strachu a různých fobií
  • zlepšení kvality spánku a zlepšení psychické odolnosti
  • přirozené zvýšení serotoninu a radosti
Schopnost těla transformovat karotenoidy, hlavně Beta-karoten na aktivní formu vitamínu A je ve značné míře závislá na:
  • genetice
  • celkové vitalitě organismu
  • užívaných lécích
  • stravě
Hlavně vegani by si měli dávat pozor na skladbě jídelníčku, protože u nich je strava založena výhradně na rostlinných potravinách. Veganům se doporučuje přijímat stravu bohatou na karotenoidy, protože vstřebatelnost formy vitaminu A není stoperentná.

Přebytek vitamínu A

Velké množství Vitamínu A se v lidském organismu projevuje vypadáváním vlasů, spavostí, únavou, suchou, žlutou pokožkou, hubnutím, nepravidelnou menstruací, bolestmi kloubů i zvracením.

Doporučená denní dávka u dospělého člověka se uvádí 800 mg. Toxická hranice je vyšší než 15 g nejméně měsíc. U těhotných žen je tato dávka pětkrát a u dětí třikrát menší. Při překračování denní dávky může dojít v těhotenství k poškození plodu. V tomto období se ženám doporučuje v prvním trimestru konzumace jater. Vzhledem k tomu, že se Vitamín A ukládá v játrech, může mít vliv na vznik osteoporózy, řídnutí kostí. Způsobit může otravu. Předávkování vzniká vlivem špatného dávkování doplňků stravy, obvyklým stravováním k němu nedojde.

Kde se vitamín A vyskytuje?

Zajímavé je, že vitamín A se vyskytuje pouze v živočišných produktech. Najít ho můžeme v rybím tuku, žloutku, mléce. V rostlinné stravě se nachází provitamín A, jako jsou karetony - Beta-karoten. Tyto látky umí lidské tělo přeměnit na vitamín A. Nachází se hlavně v mrkvi, dýni, kapustě, batátech, brokolici, petrželi, zelí, špenátu. V ovoci je větší množství obsaženo v mangu, papáje, meruňkách nebo vodním melounu.

Účinky vitamínu A na zdraví člověka

  • působí jako prevence proti šerosleposti
  • pomáhá k udržení zdravého zraku
  • pomáhá k normálnímu metabolismu železa
  • ovlivňuje zdraví pokožky
  • pomáhá udržovat zdravé kosti, nehty a zuby
  • ovlivňuje správnou funkci imunitního systému
  • působí na sliznice a jejich správný vývoj
  • bojuje proti škodlivým volným radikálům
  • pomáhá správnému vývoji spermií a vajíček
  • Beta-karoten pomáhá k lepšímu opalování

Vitamín A a plodnost

Vitamín A je důležitý pro ženy i muže z hlediska reprodukce. Vitamín A pomáhá ke správnému vývinu spermií a vajíček. Před početím se doporučuje zvýšit příjem vitamínu A u žen, pro snadnější otěhotnění. V období těhotenství má pozitivní vliv na zdraví placenty, vývinu plodové tkáně a růstu a udržení plodu. Vitamín A je nezbytnou součástí v období těhotenství a je podstatný pro celkové zdraví plodu i matky.


Vitamin A v potravinách

Autor článku
Kristýna Franclová
Copywriterka
Zpět do slovníku
Související zboží