Vitamin B6 stojí za naší krásnou a dobrou náladou. Má však příznivé účinky na naše svaly. V čem jiném nám ještě pomáhá?
Vitamin B6 je nedílnou součástí skupiny
B komplexu. Občas mu přezdíváme také
pyrioxin. Jde o vitamín rozpustný ve vodě a zodpovídá se za tvorbu
hemoglobinu, červeného krevního barviva. Stojí také za neustálou prací
metabolismu bílkovin a glukózy, které potřebujeme pro správné fungování
svalů při sportu, ale i během celé řady dalších denních činností.
Poprvé byl objeven v roce 1932 a od té doby se o něm vědci dozvídají stále nové věci. Je neustále zkoumán a připisovány jsou mu další a další pozitivní účinky pro naše tělo. Už víme, že je vitamin B6 nejvíce spojován se
správnou funkcí našeho metabolismu a také se podílí na
tvorbě serotoninu v mozku.
Pro naše tělo je vitamin B6 jednoduše nepostradatelný. Potřebujeme ho každý den, a proto pro nás hraje významnou roli. Potřebujeme ho například při pohybu, výrobě energie a pro správné proudění krve.
Pyridoxin je také důležitý při udržování zdravého nervového systému a hladiny cukru v krvi. Dokonce také ulehčuje od bolesti a zlepšuje náladu. Vitamin B6 je důležitý pro metabolismus aminokyselin a sacharidů. Béčko také pomáhá při produkci neurotransmiterů, důležité pro dobrou komunikaci nervových buněk mezi sebou.
Vitamin B6 označuje 3 pyridinové deriváty a to:
- pyridoxol – pyridoxin
- pyridoxal
- pyridoxamin
Kde nejvíce je vitamin B6 obsažený?
Vitamin B6 je ve velkém množství obsažen v potravě. Pokud patříte mezi ty, kteří dbají na správnou skladbu jídelníčku, pak se nemusíte obávat nedostatku tohoto vitaminu. Nejvíce obsažen je v libovém hovězím mase a to cca 0.7 mg na 100 g masa. Vysoký podíl vitamínu B6 mají také vnitřnosti, konkrétně játra. Dále je obsažen ve vepřovém mase, makrelách, droždí, vejcích, banánech, avokádu, mrkvi, zelí, špenátu, kapustě a v zelenině obecně. Významným zdrojem jsou také ořechy, obiloviny a celozrnné pečivo.
Jaké jsou příznaky při nedostatku vitaminu B6
Ačkoliv je vitamin B6 hojně zastoupen v přirozené stravě, u mnoha lidí se lékaři potýkají s jeho nedostatkem. Často se pak objevují nejrůznější zdravotní komplikace při jeho nedostatku. Rizikovou skupinou jsou lidé s nemocí jater, ledvin a u některých alkoholiků.
Jedny z nejčastějších příznaků nedostatku vitaminu B6 je například:
Únava a nedostatek energie - Vitamin B6 je důležitý pro tvorbu červených krvinek, které pomáhají po celém těle dobře cirkulovat kyslík a tím jsme pak plní energie. Nedostatek vede k ospalosti a ztráty energie.
Suché a popraskané rty - lidé trpící na nedostatek vitaminu B6 se potýkají se suchými a popraskanými rty a koutky. Ty jsou bolavé a krvácející. V tomto případě doporučujeme začít s užíváním doplňku stravy B komplexu od prvotních počátků.
Kožní vyrážky - Červené vyrážky na těle, svědění
kůže a pokožky hlavy mohou mít za svědomí právě nedostatek tohoto vitaminu B6. Tento vitamin totiž pomáhá syntetizovat kolagen v těle, který je hlavním pilířem pro zdravou pokožku.
Oslabení imunity - Nedostatek vitamínu B6 může mít za následek pokles tvorby bílých krvinek, které pomáhají
imunitnímu systému.
Komu doporučujeme zvýšené množství vitaminu B6
Zvýšené nároky na konzumaci vitaminu B6 mají těhotné a kojící ženy. Rovněž by si jeho hladinu měli hlídat sportovci nebo ženy užívající antikoncepci. Významným vitaminem je pro lidi trpící celiakií. Doporučená dávka se tedy pohybuje od 0,3 mg (děti) U kojenců by měl být příjem do 0,6 mg denně. U větších dětí to je pak zhruba 1 až 1,6 mg denně až po 1,6 mg (dospělí), resp. 2,2 mg (těhotné a kojící).