Trocha chemie
Vitamín E je směsí několika látek. Těmi jsou tokoferoly a tokotrienoly. Již podle názvu je jasné, že tyto látky jsou si příbuzné. Mají vysokou antioxidační aktivitu (zejména D-α-tokoferol), a díky nim je Vitamin E rozpustný v tucích.
V čem ho najdeme?
Najdeme ho zejména v potravinách s vysokým obsahem tuků.
Těmi jsou
ořechy, obilné klíčky, semena, máslo, avokádo, vejce, játra, tuk z lososa nebo tuňáka, a listová zelenina. Velké množství Vitaminu E obsahují také
rostlinné oleje (slunečnicový olej, olej z obilných klíčků), kde Vitamin E zabraňuje žluknutí.
Dejte si ale pozor! Vitamin E se ničí při tepelné úpravě, ať už jde o vaření, nebo mražení.
Co když ho mám nedostatek?
Mít nedostatek vitamínu E není moc časté. Objevuje se hlavně u pacientů po resekci střeva, nebo u lidí trpících na problémy s přijímáním tuků. Vitamin E se vstřebává v tenkém střevě, proto je jeho nedostatek přímo spojen s poruchami tenkého střeva.
V našem těle zastává opravdu důležité funkce. Jeho nedostatek způsobuje neurologické potíže, oslabení obranyschopnosti, nebo poruchu pohlavních žláz. To může mít fatální následky a vést až k neplodnosti.
Účinky Vitamínu E
Vitamín plodnosti
Tento název si zaslouží naprostým právem. Už jeho odborný název tokoferol pochází z řeckých slov tokos a fero. „Tokos“ znamená potomek a „fero“ znamená nosit.
Podporuje
tvorbu pohlavních buněk a tím přímo
zvyšuje plodnost. Ženám pomáhá při
poruchách menstruačního cyklu a zvyšuje
účinky hormonální léčby.
Předejděte Alzheimerově chorobě
Studie prokázaly, že Vitamín E má pozitivní vliv na náš nervový systém. Proto se využívá u Alzheimerovy a Parkinsonovy choroby. Především se ale používá k léčbě a prevenci aterosklerózy. Aby toho nebylo málo, chrání i před očními problémy, souvisejícími s věkem. Jako například makulární degenerace.
Vždy krásná kůže
Vitamín E se využívá při léčbě kožních potíží, jako jsou např.
vředy, akné, nebo seboroická dermatitida. Je vhodný k ošetření lokálních
spálenin od slunce. Pro jeho účinky na
kůži se často používá v kosmetickém průmyslu.
Mimo to se dá využít i ke
zpomalení stárnutí. V těle se totiž stává součástí buněčných membrán a tak
zabraňuje stárnutí kůže a
vzniku vrásek. Má pozitivní vliv na
kvalitu pleti a
vitalitu organismu. Pokožku účinně
hydratuje, poskytuje jí přirozený
kožní film a chrání ji před škodlivými vnějšími vlivy.
Na povrchu pokožky vytváří bariéru, která brání ztrátě vody z pleti. Díky všem těmto procesům také zabraňuje vzniku stařecké pigmentace.
Je součástí mnoha hydratačních a protivráskových kosmetických krémů. Obnovuje pružnost pokožky, zlepšuje její vzhled a snižuje loupání. K tomu má i protizánětlivé účinky a chrání nás před UV zářením.