Vitaminy skupiny B

Zpět do slovníku

Co je komplex vitamínů skupiny B

Vitamin B je komplex několika vitamínů, které se označují B1-B12. Označení B je proto, že dříve se tento vitamin bral jako jeden. V dnešní době má každý svůj název svá vlastní specifika. Pokud mluvíme o vitaminu B, bavíme se o komplexu. Patří sem přibližně 17 vitamínů. Všechny jsou rozpustné ve vodě a jsou to látky, které jsou nezbytné pro správný vývoj a růst organismu a nervové soustavy. Vitaminy skupiny B ovlivňují metabolické procesy v organismu a k nejznámějším patří vitaminy B1, B2, B6 a B12.

Druhy vitamínů skupiny B

Vitamin B1 (thiamin) - působí na pevnost svalů a nervů. Je důležitý pro metabolismus cukrů, udržuje správnou hladinu kyslíku v krvi tak, že napomáhá k optimálnímu využití energie a vede ke správným buněčným oxidacím. Nedostatek vitaminu B1 způsobuje zánět kloubů a svalů, únavu, neklid, podrážděnost, poruchy koncentrace nebo obrnu končetin a mozkových nervů. Vitamin B1 obsahují kvasnice, klíčky, ořechy, luštěniny, ovesné vločky, vnitřnosti a zelenina.
Vitamin B2 (riboflavin) - je považován za růstový vitamin. Tělo jej spotřebovává více při stresových situacích. Z těla se vylučuje potem a močí. Nedostatek vitaminu B2 způsobuje zanícení koutků, purpurově zbarvený jazyk, zvýšené slzení, otoky na rtech, jazyku a záněty očních spojivek. Vitamin B2 obsahují vnitřnosti, vejce, pivo a droždí.
Vitamin B3 (niacin) - působí na tvorbu energie v buňkách. Důležitý je při nervové, svalové a srdeční činnosti a při udržování pevné a zdravé kůže. Nedostatek vitaminu B3 způsobuje pelagru - nemoc charakteristickou postižením kůže, potíže s trávením nebo duševní poruchu. Vitamin B3 najdeme v drůbeži, mléčných výrobcích, rybách, libovém masu a vejcích.
Vitamin B5 (kyselina pantothenová) - je důležitá pro správný metabolismus. U člověka nejsou známy potíže při jeho nedostatku. Konjugát kyseliny pantothenové je důležitým růstovým faktorem pro mikroorganismy. Vitamin B5 je obsažen ve vnitřnostech, droždí, žloutku a čerstvé zelenině. Obsahuje ho rovněž každá živá hmota.
Vitamin B6 (pyridoxin) - patří do vitaminů, dobře rozpustných ve vodě. Udržuje správnou činnost ústředního svalstva, podporuje tvorbu krvinek a ukládání tuků. Při nedostatku se projevují křeče, nervové záchvaty, zhoršení citlivosti končetin, anémie. Vitamin B6 obsahuje droždí, mléčné výrobky, mléko, celozrnné pečivo a obilné klíčky.
Vitamin B9 (kyselina listová) - působí na správný krevní obraz a účastní se důležitých metabolických dění v lidském organismu. V těhotenství je důležitý pro správný vývoj plodu. Ženám se doporučuje užívat už před otěhotněním. Synteticky s kyselinou listovou působí vitamin B12. Vitamin B9 je obsažen v čerstvé listové zelenině, vejcích, masu a játrech.
Vitamin B12 (kobalamin) - je nedílnou součástí enzymů. Podporuje tvorbu DNA a krve. Vitamin B12 je náchylný na vysoké teploty, proto jej do těla přijímáme ideálně v tepelně neupravených pokrmech. Při nedostatku vitaminu B12 se dostavuje anémie, porucha rovnováhy, únava, slabost, ztráta citlivosti. Vitamin B12 je obsažen ve vnitřnostech, játrech, mléku a vejcích. Synteticky se vyrábí z meziproduktů při výrobě antibiotik.

Jaká je funkce vitaminů skupiny B

  • působí jako antioxidant
  • má blahodárný vliv na jemnou a pružnou pokožku
  • zlepšuje příznaky alergií
  • hydratuje pokožku
  • usnadňuje hojení ran a poranění
  • regeneruje buňky
  • zvyšuje koncentraci
  • působí na zlepšení nervového systému
  • zlepšuje trávení
  • obnovuje střevní mikroflóru
  • podporuje chuť k jídlu
  • během těhotenství chrání vývoj plodu
  • podporuje tvorbu červených krvinek

Co způsobuje nedostatek vitaminu skupiny B

  • vypadávání vlasů, šedivění vlasů, praskání a lámání nehtů
  • kožní ekzémy, afty, pásové opary nebo herpes
  • pocity únavy, slabosti, deprese, poruchy spánku
  • bolesti hlavy a migrénu
  • nechutenství k jídlu, zácpa, bolesti břicha
  • suchá, popraskaná pokožka, popraskané koutky úst
  • onemocnění ledvin
  • poruchy krvetvorby
  • porucha paměti

Přirozený zdroj vitamínů skupiny B

Vitaminy B najdeme v rybách, drůbeži, hovězím masu, vepřovém masu, kukuřici, fazolích, hrachu, špenátu, banánech, meruňkách, avokádu, grapefruitu, pomeranči, citronu, třešních, melounu, zelí, brokolici, žloutku, tvarohu, mléku, kvasnicích, sóji a kakau.

Jak pracují vitaminy skupiny B

Všechny vitamíny skupiny B spolu účinkují společně. Říkáme tomu synergické působení. Při zvýšení dávky jednoho vitaminu B, stoupne v organismu potřeba ostatních vitaminů skupiny B. Nedostatek vitaminu B se projevuje v celém organismu. Pouze ve velkém nedostatku se u některé skupiny buněk projeví větší poškození než u ostatních.

Doporučená denní dávka vitaminu B je

B1 – 1,5 mg
B2 – 1,6 mg
B3 – 17-22 mg
B5 – 10 mg
B6 – 1,4 mg
B1 – škodlivá dávka více než 30 mg a jedovatá dávka vyšší než 100 mg
B2 – škodlivá dávka více než 30 mg a jedovatá dávka vyšší než 80 mg
B3 – škodlivá dávka více než 100 mg a jedovatá dávka vyšší než 500 mg
B5 – škodlivá dávka více než 100-200 mg a jedovatá dávka není určena, neobjevily se žádné extra vedlejší účinky
B6 – škodlivá dávka více než 100 mg a jedovatá dávka při dlouhodobém užívání vyšší než 500 mg

Předávkování vitaminy skupiny B

Předávkování vitaminy skupiny B se projevují pocením, nevolnostmi, průjmem, zvracením, svěděním nebo pálením pokožky, poškozením citu v končetinách nebo poškozením jater.


Vitaminy skupiny B

Autor článku
Kristýna Franclová
Copywriterka
Zpět do slovníku
Související zboží