Co nám řekne název - zelené potraviny? Řada z nás by si vybavila nejspíše bio stravu a podobné produkty. Není tomu tak. Mezi zelené potraviny patří například Spirulina. Nejedná se o řasu, jak si mnozí myslí, nýbrž o sinici. Její šroubovice je stočena směrem doleva, od čehož se odvíjí i její rodové zařazení - Oscillatoriales. Kdybychom ji chtěli hledat pod latinským názvem, hledejme Arthrospira. Druhů je pochopitelně více - dva nejznámější jsou Arthrospira platensis a Arthrospira maxima. Liší se především oblastmi výskytu. Zatímco maxima se vyskytuje spíše ve střední Americe, platensis si zamilovala Afriku, Asii a jižní Ameriku. Podle oblastí výskytu můžeme poznat, co sinici svědčí. Je to samozřejmě tropické až subtropické pásmo, sladká voda s vysokým pH a teploty okolo 25-40 stupňů celsia. Kromě výskytu a svého učení je zajímavá i historie Spiruliny. Pojďme si o ní něco povědět.
Nutno dodat, že Spirulina je zde po miliony, ne-li miliardy let. Dodává kyslík a dopomáhá v čištění našeho už tak dost zanešeného prostředí. První zmínky o této sinici přináší Cortez a jeho Conquistadoři. Ti si kolem roku 1519 všimli, že Aztékové podávají s jídlem i cosi zelenomodrého. O stovky let později zkoumá to samé i badatel Pierr Dangeard, který si všiml, že plameňáci dokáží přežít pouze z konzumace této sinice. Jeho objevy byly následně podpořeny botanikem Jeanem Leonardem. Tím se odstartovala tradice Spiruliny, která došla až do dnes. Bohužel je poptávka tak vysoká, že ji není přírodní výskyt schopen pokrýt. Proto se začala Spirulina pěstovat. Největším momentálním pěstitelem je Japonsko. Sice mluvíme o poptávce, která je způsobena účinky Spiruliny, ale jaké to vlastně jsou?
Co Spirulina obsahuje?
Abychom lépe pochopili účinky této sinice, měli bychom si nejdříve vypsat látky, které obsahuje. mezi ty podstatné patří například vitamíny C, A, D, E, B1, B2, B3, B6 a B9. Velmi důležitý je i obsah bílkovin, který činí cca 80% Spiruliny. Díky takto vysokému obsahu je oblíbená především u sportovců. Jak dobře víme, skládají se bílkoviny z aminokyselin. Podstatné pro nás jsou především esenciální aminokyseliny, tedy ty, které si naše tělo nedokáže vyrobit samo. Esenciálních aminokyselin obsahuje 8 z celkových desíti, plus další neesenciální. Dále bychom narazili na stopové prvky a minerály, buněčné soli, rostlinné živiny a enzymy, chlorofyl a další prospěšná barviva. A co že tyto látky způsobují?
Spirulina a její účinky
Pokud bychom hledali správné slovo pro účinky Spiruliny, je to pravděpodobně - komplexní. Díky obsahu vitamínů, minerálů a všech ostatních látek totiž tato modrozelená sinice účinkuje na celé naše tělo. Podporuje tak vitalitu a elán do života.Zastoupení vitamínu C pomáhá naší obranyschopnosti. Obsažené antioxidaty podporují tělo v boji s volnými radikály a bílkoviny účinkují na naše svalstvo. Když jsme si zmínili kladné účinky, je čas na ty záporné.
Nežádoucí účinky Spiruliny
Prokazatelně se nepodařilo určit vedlejší účinky přímo spojené s užíváním Spiruliny. Dodržujme denní dávku a nemusíme se ničeho bát.
Jak tedy dávkovat...
Za ideální denní dávku se považuje 1 čajová lžička 3x denně. Toto množství představují 2-3 naše odměrky 1g.
Užívání dávky
Denní dávku můžeme užívat několika způsoby. Nejlepší možností je rozmíchání ve vodě, kde nám postačí 150-200 mililitrů. Stejně tak můžeme přidat i do smootie, nebo jiného pokrmu.
Dá se Spirulina kombinovat?
Hned na začátku si řekněme následující - Zelené potraviny jsou všeobecně kombinovatelné. Patří sem Spirulina, Chlorella, ale i Mladý ječmen. Toto zelené trio má skvělé účinky - v kombinaci s chlorellou dochází k lepším detoxikace, s Mladým ječmenem pak ke zvýšení a zlepšení všeobecných účinků obou produktů.