Stévie sladká - Prášek z listů
Stévie sladká - Prášek z listů
Stévie sladká - Prášek z listů
Stévie sladká - Prášek z listů

Stévie sladká
Prášek z listů

Stevia rebaudiana, Stévie sladká, stévie cukrová, sladká tráva, medové lístky
Produkt z Číny

Stévie se užívala po staletí v Jižní Americe ke slazení nápojů, ale i pokrmů. Celý popis
Přihlašte se a získejte lepší cenu
Našim věrným zákazníkům dáváme lepší ceny.
Přihlásit se
Stévie sladká, latinsky Stevia rebaudiana, je bíle kvetoucí tropická rostlinka, s původem v jižní a střední Americe. Zde ji po staletí využívaly kmeny Guarani, Sateré Maué a další, jako sladidlo. Kvůli tomu je ceněna až do dneška. Používá se především jako náhražka cukru, ve vyšší koncentraci má lékořicovou chuť. Kdo by si myslel, že je rod Stevia nepočetný, mýlil by se. Pod tento rod patří celkem 150 keřů a bylin.
Historii Stévie doprovází značná kontroverze. Vše začalo roku 1931, kdy francouzští vědci poprvé z rostlinky izolovali glykosidy. Tyto látky jsou zodpovědné za sladivost Stevie. Dostaly jména po rostlině - steviocid a rebaudiosid. Tyto látky mají mnoho výhod, především jsou 250-300x sladší, než klasický cukr, jsou stále i za zvýšeného tepla, nekvasí a nemění své pH. První použití přišlo ve 20. století, kdy se začal omezovat cukr a přecházelo se na tak zvaná umělá sladidla. Používané cyklamáty a asachariny však mohou být karcinogenní, proto se výrobci začali shánět po něčem jiném. Začátkem 70. let začala japonská firma morita Kagaku Kogyo Co, Ltd řešit možnost používání Stevie, jako sladidla. V dnešní době tvoří 40% na japonském trhu s umělými sladidly. Používá se také na slazení Coca-Coly a podobných nápojů. Stejné využití našla i v Číně, východní Asii a jižní Americe. Proč ne v té severní? To je velmi jednoduché - kdysi tomu tak bylo, ale vše se změnilo roku 1985. V tomto roce vyšla studie, která označila Steviol za mutagen. Další studie prokázaly zvýšenou citlivost na inzulin další projevy. Postupně bylo vše vyvráceno a opět prokázáno. Svět tak čekal na konečnou studii, která by objasnila situaci se Stevií. Roku 2006 světová zdravotnická organizace WHO připravila nové studie prokazující nezávadnost rostlinky. Prokázalo se několik účinků, ale ani to nestačilo k tomu, aby ji svět opět přijal. Roku 2011 Evropská unie schválila užívání sladidla, nikoli samotné květiny. Tu si však můžeme vypěstovat i u nás. není náročná na podnebí, proto se jí poměrně dobře daří. Postačí jí květináš a přes léto pozice za oknem směrem k východní straně. V zimně bychom ji měli schovat pěkně do tepla. Pojďme si povědět něco k celkovému zastoupení látek.
Složení Stevie
Sladivé látky bychom nalezli po celé rostlině vyjímaje kořenů. Převážně listy jsou plné glykosidů, nazývanými steviosidy. Kromě nich je stevie bohatá na rebaudiosid A, C, D, E, vitamíny A, C, E, K a P, třísloviny, beta-karoten, fosfor, hořčík, vápník a další.