Třezalka tečkovaná - Drcená bylina
Třezalka tečkovaná - Drcená bylina
Třezalka tečkovaná - Drcená bylina
Třezalka tečkovaná - Drcená bylina

Třezalka tečkovaná
Drcená bylina

Hypericum perforatum, Hypericum perforatum, Třezalka tečkovaná
Produkt z Bulharska

Další z bylinek, které můžeme najít na našich loukách. Krom toho se také užívala v tradičním léčitelství Celý popis
Doručíme v úterý 27.3.
Přihlašte se a získejte lepší cenu
Našim věrným zákazníkům dáváme lepší ceny.
Přihlásit se
Bylina sv. Jana, krevníček, svatojánská bylina, čarovník, ale i prostřelenec - to vše jsou názvy pro bylinku známou jako Třezalka tečkovaná. Její latinské jméno, pod kterým ho můžeme vídat především v odborné literatuře, je Hypericum perforatum. jedná se o jednu z nejvýznamnějších bylin lidového léčitelství a to nejen u nás. Vyskytuje se například v Asii, Africe a po celé Evropě. Bez nadsázky bychom mohli říct, že se vyskytuje snad po celém mírném a subtropickém páse. Vyhovují jí jak nížiny, tak i horské oblasti, kde roste jak u cest, tak na polích. Snadno bychom na ni mohli narazit, k tomu ale musíme vědět, jak vypadá.

 

Třezalka tečkovaná je 30-60 centimetrů vysoká bylina s hladkou větvenou lodyhou. Její lístky jsou cca 20 milimetrů dlouhé, vejčitého tvaru. Na lístkách nalezneme tečky, podle kterých dostala Třezalka své jméno. Rostlinka kvete pouze jednou do roka a to od května až do srpna. V tomto období jí poznáme podle drobných žlutých kvítků.

 

Z historického hlediska je Třezalka také významná - její používání je zaznamenáno již v dobách středověku. Podle některých se používá již více jak 2000 let. To je pořádná historická hodnota, která zasahuje především do lidového léčitelství.

 

Co třezalka obsahuje?
Z třezalky se sbírá hlavně květ, nebo se rovnou zpracovává celá rostlinka. Za aktivní látky můžeme považovat například glykosidy, třísloviny, vitamín C, nebo provitamín A. Stejně tak bychom narazili na hypericin, pryskyřice a některé organické kyseliny.