Třezalka tečkovaná - Drcená bylina
Třezalka tečkovaná - Drcená bylina
Třezalka tečkovaná - Drcená bylina
Třezalka tečkovaná - Drcená bylina

Třezalka tečkovaná
Drcená bylina

Hypericum perforatum, Hypericum perforatum, Třezalka tečkovaná

Doručíme v úterý 13.12.
Přihlašte se a získejte lepší cenu
Našim věrným zákazníkům dáváme lepší ceny.
Přihlásit se
 
Pro informaci o účincích a tradičním způsobu užití Vás musíme odkázat na náš herbář (vstup v horní liště e-shopu). Zde nemůžeme dle nařízení Komise Evropské unie č. 432/2012 tyto informace uvádět.

 

 
Hypericum perforatum je známá bylinka nejen českého lidového léčitelství. Pod latinským názvem se ukrývá nám všem dobře známá Třezalka tečkovaná. Je jednou z nejstarších používaných bylin v Evropě, jejíž účinky jsou známé více jak 2000 let.Byla používána při magických obřadech, dokázala prý ochránit proti blesku. Vzbuzovala pozornost tím, že hromadně začíná kvést po nejdelším dni v roce – proto se jí také říkávalo „bylina svatého Jana“. Využívala se i jako rostlina barvířská (získávala se z ní barva žlutá a oranžová).

 

 
Třezalka je trvalá bylinka, která dorůstá do výšky až 90 cm. Lodyha je červenohnědá s dvěma tenkými lištami. Listy jsou vejčité, dlouhé 15 – 35 mm a široké 5 – 15 mm. Na listech jsou tečkovité siličné nádržky. Květy jsou výrazně žluté a mají v průměru 15 až 35 mm. Kvete od května do září. Je velmi variabilní zejména ve tvaru a velikosti listů a dalších znacích. Třezalka je původem ze Severní Afriky odkud se rozšířila do Evropy a západní Asie. Třezalka roste na slunečných stanovištích, ale najdeme ji i v polostínu. Vyhovují jí světlé lesy, louky či pastviny. V ČR se vyskytuje hojně krom vysokých poloh.