Sortiment

Třezalka tečkovaná
Drcená bylina

Třezalka tečkovaná - Drcená bylina
Třezalka tečkovaná - Drcená bylina
Třezalka tečkovaná - Drcená bylina
Třezalka tečkovaná - Drcená bylina
Třezalka tečkovaná - Drcená bylina
Další z bylinek, které můžeme najít na našich loukách. Kromě toho se také užívala v tradičním léčitelství Celý popis
  = 100g        
  = / dávka

Hlavní přednosti

  • Podporuje psychiku
  • Vhodné na odvary
  • Zklidňuje organismus

Bylina sv. Jana, krevníček, svatojánská bylina, čarovník, ale i prostřelenec - to vše jsou názvy pro bylinku známou jako Třezalka tečkovaná. Její latinské jméno, pod kterým ho můžeme vídat především v odborné literatuře, je Hypericum perforatum. Jedná se o jednu z nejvýznamnějších bylin lidového léčitelství a to nejen u nás. Vyskytuje se například v Asii, Africe a po celé Evropě. Bez nadsázky bychom mohli říct, že se vyskytuje snad po celém mírném a subtropickém páse. Vyhovují jí jak nížiny, tak i horské oblasti, kde roste jak u cest, tak na polích. Snadno bychom na ni mohli narazit, k tomu ale musíme vědět, jak vypadá.

Třezalka tečkovaná je 30-60 centimetrů vysoká bylina s hladkou větvenou lodyhou. Její lístky jsou cca 20 milimetrů dlouhé, vejčitého tvaru. Na lístcích nalezneme tečky, podle kterých dostala Třezalka své jméno. Rostlinka kvete pouze jednou do roka a to od května až do srpna. V tomto období jí poznáme podle drobných žlutých kvítků.

Z historického hlediska je Třezalka také významná - její používání je zaznamenáno již v dobách středověku. Podle některých se používá již více jak 2000 let. To je pořádná historická hodnota, která zasahuje především do lidového léčitelství.

Co třezalka obsahuje?

Z třezalky se sbírá hlavně květ, nebo se rovnou zpracovává celá rostlinka. Za aktivní látky můžeme považovat například glykosidy, třísloviny, vitamín C, nebo provitamín A. Stejně tak bychom narazili na hypericin, pryskyřice a některé organické kyseliny.

Účinky

Třezalka je velmi oblíbená především pro své účinky. Můžeme si zmínit například normalizování trávení, funkcí močových cest, dýchacího systému, emoční rovnováhy a dalších. Zároveň účinkuje na náš kardiovaskulární systém a prohlubuje relaxaci. Působí na imunitu, pozitivní náladu, krevní tlak a další.

Dávkování

Podle vyhlášky MZd č. 58/2018 Sb. je povolená denní dávka Třezalky 900 mg. Nutno dodat, že nástup účinků trvá 1-2 týdny, je tedy vhodné užívat třezalku dlouhodobě. Obzvláště pokud s její pomocí chceme podpořit léčbu. Kůra by za normálních okolností měla trvat maximálně 6 týdnů, poté bychom měli na 3 měsíce vynechat. Proces se dá samozřejmě opakovat.

Způsob užití

Drť zalijeme 100-200ml vroucí vody a necháme 10-15 minut odstát. Výluh přecedíme a můžeme vypít.

Země původu

UPOZORNĚNÍ

Vzhledem k nařízením Evropské Unie a současné legislativě nesmíme u produktů uvádět některé informace. Mezi ně například patří účinky jiné, než schválené EU, zmínky o užívání u některých produktů, nebo dávkování a vědecké studie.

Související články