Zelená káva - Extrakt ze semen arabica s obsahem 25% kyseliny chlorogenové v kapslích
Zelená káva - Extrakt ze semen arabica s obsahem 25% kyseliny chlorogenové v kapslích
Zelená káva - Extrakt ze semen arabica s obsahem 25% kyseliny chlorogenové v kapslích
Zelená káva - Extrakt ze semen arabica s obsahem 25% kyseliny chlorogenové v kapslích

Zelená káva
Extrakt ze semen arabica s obsahem 25% kyseliny chlorogenové v kapslích

Coffea arabica, Green coffee, Zelená káva, Kávovník arabský, Coffea arabica
Produkt z Číny

Jedlá zrna kávovníku, která díky svému nezpracovanému stavu obsahují více aktivních látek, něž klasická pražená káva. Díky tomu jsou účinnější a také mnohem vyhledávanější pro svou podstatu. Celý popis
Nebojte, nejedná se o nějakou super-bio potravinu, jen proto že je zelená. Tato zrna se prakticky svou podstatou nijak neliší od těch, které si každé ráno sypeme do našeho horkého nápoje. Jediný rozdíl spočívá v úpravě. Zrna Zelené kávy jsou ty samá zrna Arabica, jen nejsou pražená. Díky tomu si zachovávají všechny důležité látky, které využijeme. Jako první oblast, které se přisuzuje povědomí o kávě, je dnešní Etiopie. Navzdory tomu jsou první písemné záznamy až z patnáctého století a to ze západoasijské země jménem Jemen. Od té doby ušla káva pěknou cestu, jejímž dnešním cílem je rozšíření pěstování do 70 zemí světa spolu s globálním využitím.

 

Nás bude však zajímat ona neupravená, nepražená forma. V roce 2002 isolovala extrakt (Green Coffee Extract) francouzská firma Berkem. Ihned se začal používat v přípravcích pro hubnutí - roku 2006 vyhrál dokonce bronzovou medaili na konferenci HIE. Roku 2008 se dostává na americký trh, což způsobuje naprostý naprostou senzaci na poli hubnutí. Proč tomu tak je?

 

Složení
Pokud bychom se chtěli podívat na složení jako takové, jsou nutriční hodnoty zanedbatelné, jelikož se extraktu indikuje velmi malé množství. Co nás bude zajímat především jsou tedy aktivní látky, které působí na náš organismus. Tou nejdůležitější je jistě dobře známý kofein. Dalšími látkami jsou tak zvané fenolické kyseliny, mezi které patří velmi významná kyselina chlorogenová. Účinky těchto dvou látek mají hlavní význam v otázce hubnutí.

 

Účinky zelené kávy
Vzhledem k hlavním látkám jsou účinky naprosto jasné. Kofein je stimulant, který urychluje tělesný metabolismus. Zároveň stimuluje mozkovou činnost, čímž oddaluje únavu a přináší příjemný pocit. Kladně působí na dobrou náladu, zlepšuje pozornost a bdělost. Hlavním účinkem kyseliny chlorogenové je zpomalování metabolismu cukrů. Skvěle štěpí škrob na cukr. Mezi další účinky zelené kávy můžeme zařadit i prevenci vzniku žlučníkových kamenů, kardiovaskulárních problémů, nebo diabetes. Vlivem kofeinu nám také trochu zvýší krevní tlak, což nás přivádí k vedlejším a nežádoucím účinkům.

 

Vedlejší účinky
Látky které působí kladně mohou způsobit i neplechu. Například kofein užívaný ve vyšší míře vede k nespavosti. Je tedy nevhodné brát extrakt v pozdních hodinách. Díky přítomnosti kofeinu se extrakt nehodí ani pro osoby trpící vysokým krevním tlakem, nebo kardiovaskulárními chorobami. Dalšími nevhodnými skupinami jsou těhotné a kojící matky, nebo děti do 16 let. Jako nežádoucí účinky, které se objevují pravdu zřídka, můžeme zmínit i nechutenství, překyselený žaludek, nebo střevní potíže.

 

Zelená káva a hubnutí
Jak by mohla zelená káva pomáhat při hubnutí? Na takovou otázku je odpověď velmi jednoduchá. Ony stimulační účinky, které má kofein, urychlují metabolismus, díky čemuž se lépe odbourávají tuková buňky. Tento tuk je následně tělem spotřebován. To ale není jediný účinek, který Zelená káva nabízí. Chlorogenová kyselina zpomaluje vstřebávání cukrů, štěpí škrob na cukry a omezuje ukládání nových tukových buněk. K tomu si přičtěme další efekt - omezení chuti k jídlu. Především to pak platí na sladké, což je při dietách velmi důležité. Nic však není zadarmo a musíme k užívání Zelené kávy přidat i zdravý pohyb a vhodně upravit jídelníček.

 

Zelená káva = podvod?
Téma - zelená káva na hubnutí, vnáší značnou kontroverzi. Může za to především kauza, která se odehrála v roce 2014 v USA. Podnikatelka dostala tehdy 9 milionů dolarů pokutu za prodej nekvalitního produktu Zelené kávy a šíření mistifikace. Prakticky totiž neexistuje studie, která by potvrzovala účinky Zelené kávy. Byly provedeny pokusy avšak pouze na 16-40 lidech. Výsledky z takových zkoušek se nedají pokládat za relevantní. Nejčastějším důvodem názoru, že Zelená káva nefunguje je s největší pravděpodobností nekvalitní produkt, nebo špatné chápání celkové podstaty fungování produktu. Zelená káva pouze pomáhá k odbourávání, nebudeme hubnout, pokud proto něco neuděláme. Nemůžeme očekávat, že budeme jíst stále stejně, ležet doma na gauči a hubnout. Tak to zkrátka nefunguje.

 

Dávkování
Doporučená denní dávka u 25% extraktu kyseliny chlorogenové je maximálně 1,5 až 2 gramů. Jelikož máme extrakt zelené kávy v kapslích, představuje denní dávka 2-3 kapsle. Doporučujeme rozdělit a užívat 30 minut před snídaní a 30 minut před obědem. Abychom předešli resistenci na účinné látky, měli bychom po každých 3-4 týdnech užívání dát týden pauzu.

 

Způsob užití
Mezi nejčastější způsoby užití patří například pití zelené kávy. Avšak jedná se o extrakt, proto postačí tablety zapít dostatečným množstvím vody - 300ml.