Zelená káva - Extrakt ze semen arabica s obsahem 25% kyseliny chlorogenové v prášku
Zelená káva - Extrakt ze semen arabica s obsahem 25% kyseliny chlorogenové v prášku
Zelená káva - Extrakt ze semen arabica s obsahem 25% kyseliny chlorogenové v prášku
Zelená káva - Extrakt ze semen arabica s obsahem 25% kyseliny chlorogenové v prášku

Zelená káva
Extrakt ze semen arabica s obsahem 25% kyseliny chlorogenové v prášku

Coffea arabica, Green coffee, Zelená káva, Kávovník arabský, Coffea arabica
Produkt z Číny

Malá zelená semena kávy arabica, která jsou celosvětově známá pro své účinky na lidský organismus. Příprava je velmi jednoduchá, díky čemuž si můžeme vychutnat nápoj se zelenou kávou, který zároveň i prospívá našemu tělu. Celý popis
Na první pohled by se mohlo zdát, že se jedná o něco jiného. Pojem zelená káva je trochu matoucí, mnoho lidí si myslí, že se jedná o jiný produkt, než se získává z klasického kávovníku. Navzdory tomuto všeobecnému pomýlení, je zelená káva to samé, co si sypeme ráno jako produkt na přípravu našeho nápoje. Zelená káva jsou jen semínka bez jakékoli úpravy. Tím, že nejsou pražena neztrácí většinu svých látek, což přispívá všeobecné prospěšnosti. Mezi tyto látky patří například anioxidanty.

 

Historie kávy je poměrně zapletená. Některé zdroje ji situují do oblasti dnešní Etiopie. Většina písemných známek však mluví o kávě až kolem patnáctého století a to ze západoasijského Jemenu. Důležitost kávy jako produktu dokazuje i její rozšíření a pěstování. Z původních oblastí se rozšířila do 70 zemí světa. Vyskytuje se v mnoha formách, jak klasická pražená, kterou používá většina z nás, tak i přírodní zelená. Tu můžeme zaznamenat ve třech základních podobách - zrna, mletá zelená káva, nebo extrakt. Nejlépe se užívá mletá, která je spojena s pitím zelené kávy a extrakt, který je na použití úplně nejjednodušší. Extrakt byl poprvé izolován roku 2002 francouzskou firmou Berkem. Ihned se začal používat v přípravkách na hubnutí. Roku 2006 vyhrál dokonce bronzovou medaili na konferenci HIE.

 

Složení zelené kávy
Extraktu se indikuje poměrně malé množství, proto nejsou hodnoty cukrů, tuků a podobných látek, důležité. Co bychom si měli zmínit jsou aktivní látky. První a tou nejdůležitější je rozhodně kofein. Jako další jsou tu fenolitické sloučeniny. Tyto látky patří mezi ty, které se při pražení bohužel zničí. Mezi těmito sloučeninami se nachází tak zvaná kyselina chlorogenová (CGA), která hraje hlavní roli v otázce která se nad zelenou kávou točí. Tedy - pomáhá v hubnutí? O tom si povíme za chvilku.

 

Zelená káva a její účinky
Účinky jsou přímo spjaté s aktivními látkami. Vzhledem k obsahu kofeinu působí zelená káva pozitivně na náš organismus. Kofein, jak dobře víme, zvyšuje psychickou činnost centrální nervové soustavy, čímž pomáhá k vitalitě a působí proti spánku. Stejně tak zvyšuje funkci metabolismu, čímž přispívá k odbourávání tukových buněk. Zelená káva celkově, jako produkt, působí kladně na funkci našich jater a ledvin. Její močopudné vlastnosti jsou také dobře známé a využívané.

 

Vedlejší účinky zelené kávy
Vedlejší účinky jsou vzhledem k účinným látkám jasné - kofein může způsobovat nespavost, stejně tak může zelená káva způsobovat žaludeční problémy. Vzhledem ke kofeinu, a ostatním látkám, by neměli Zelenou kávu užívat těhotné, ani kojící ženy. Stejně tak to platí u osob s kardiovaskulárními problémy, hypertenzí, nebo děti do 16 let.

 

Hubnutí se zelenou kávou
Zelená káva se používá již léta jako přípravek na hubnutí. Jak by měl fungovat? Je to vlastně celkem jednoduché. Kofeinu zrychlý metabolismus, který pomáhá k odbourávání tukových buněk. Ty jsou následně tělem spáleny vlivem vyšší termogeneze. Zvýšená termogeneze je totiž dalším účinkem kofeinu. Mírně se tak zvýší tělesná teplota, což opět přispívá k lepšímu odbourávání tuků. Zároveň kyselina chlorogenová zpomaluje metabolismus cukrů, čímž zabraňuje jejich rychlému vstřebávání. Tyto účinky všeobecně přispívají hubnutí. Nesmíme však zapomenout na naši účast v hubnutí. Nemůžeme jen sedět na pohovce, jíst a čekat, že budeme hubnout. Je třeba užívání zelené kávy doplnit o zdravý pohyb a vhodný jídelníček, jinak nebude fungovat tak jak má. Tento problém prospívá kontroverzi, která se nad zelenou kávou točí už pár let.

 

Je zelená káva podvod?
Stejně jako u ostatních přípravků na podporu hubnutí, se i nad zelenou kávou pochybuje. Je to především způsobeno nedostatkem relevantních studií a všeobecných testů In vivo. pár jich sice proběhlo, ale pouze na 16-40 jedincích. Takové měřítko není zrovna adekvátní. Roku 2014 byla ve Spojených státech (kde se produkt nazývá Green Coffee), rozpoutána kauza nad tímto produktem. Hlavním důvodem kauzy byla podnikatelka, která prodávala nekvalitní produkt o kterém pronášela chybná a lživá tvrzení. Po vynesení rozsudku musela zaplatit 9 mil. dolarů pokutu za mystifikaci. Tato skutečnost všeobecným pohybnostem jen prospěla. Kde je tedy pravda? Zelená káva opravdu pomáhá v hubnutí, jen nezapomeňme že se jedná o doplněk. Musíme si obstarat kvalitní produkt, upravit jídelníček a také se začít zdravě hýbat.

 

Dávkování
Denní dávka nesmí přesáhnout 1600mg. Ideální je brát ráno 400-600mg 30 minut před snídaní a 400-600mg 30 minut před obědem.

 

Vzhledem k tomu, že se jedná o extrakt, je způsob užití velmi jednoduchý. Prášková forma se skvěle rozmíchá v mléce, ve vodě, nebo se může přidat do jogurtu či do smoothie. Nezapomeňme, že bychom měli užívat Zelenou kávu v cyklech. Po 3-4 týdnech by se měla udělat jeden týden pauza.