Zelený čaj je velmi oblíbeným nápojem, který již po staletí doplňuje naše životy. Podle pověsti objevil zelený čaj císař Šen-nung. Jednoho dne si ohříval vodu, do které mu omylem spadl lístek zeleného čaje. Bez povšimnutí se vody napil - překvapila ho jeho chuť i aroma. To však nebylo vše, po bližším zkoumání zjistil, že ho čaj vitalizuje a zbavuje únavy.
Ať už se jedná o pravdivou legendu, nebo smyšlenou, mluví zcela jasně. Zelený čaj dokáže vitalizovat a pomáhat člověku s odbouráváním únavy. Dříve, než si povíme víc o čaji samotném, pojďme si říci, jak vlastní vypadá.
Čajovník čínský (Camellia sinensis) je stálezelený keř, kvetoucí přes celou zimu. Obvykle se dorůstá výšky 2 metrů, má listy dlouhé 4-15 centimetrů a široké 2-5 cm. S věkem se čajovníky mění. Postupně získávájí jiné chemické složení a vlastnosti. Plodem čajovníku je dřevnatá tobolka, která může vzdáleně připomínat oříšek. Zpočátku se čajovník pěstoval pouze v Asii, nyní na něj můžeme narazit snad ve všech tropických a subtropických oblastech světa.
Již od začátku byl zelený čaj neosmyslitelnou součástí asijské medicíny. Využíval se na zastavení krvácení, snižování horečky, pro zlepšení trávení, odbourání únavy a další.
GunPowder je přímo odrůda zelené ho čaje, který se vyrábí v čínské provincii Zhejiang. Je velmi oblíbený díky svému netradičnímu tvaru zavinutých listů. Ve větším množství připomínají list střelný prach - proto GunPowder.
Nálev a chuť
Po zalití a přelouhování má čaj zlutozelené zabarvení a jasné typické aroma. Jelikož se jedná o zelený čaj, můžeme se těšit na intenzivní chuť s nutnou dávkou trpkosti. Ta je způcobena obsahem aktivních látek.
Příprava
Na přípravu čaje nám postačí 1-2 čajové lžičky na 150 mililitrů vody. Zaléváme vodou o teplotě 70-80 stupňů, jinak bychom čaj mohli spátlit. Necháme louhovat 2-3 minuty a můžeme pít. Z jedné dávky se dají vytvořit až dva nálevy.