Účinky Hluchavky
Kopřiva Hluchavka je bylinou hojně využívanou v lidovém léčitelství. Narazíte na ni ve volné přírodě a mnohými lidmi je považována za plevel. Této rostlině byste ale měli věnovat svou pozornost, protože působí na mnoho zdravotních neduhů. Vyzkoušet ji můžete na odvodnění organismu i na podporu chuti k jídlu. Zlepšuje (před) menstruační a menopauzální komfort a harmonizuje trávení. Hluchavka je cenná rostlina nejen pro lidské zdraví, ale i pro včelaře. Od jara do podzimu dává tato bylina včelám značné množství žlutého nektaru.
Účinné látky
Z Hluchavky se sbírá celá rostlina: květ, listy a nať. Podívejme se blíže, co tato bylina obsahuje. Nachází se v ní třísloviny pro lepší trávení, sliz, flavonoidy, glykosidy, minerální a stopové prvky, histamin, silice, kyselý saponin, biogenní aminy a cholin. Lidé si z Hluchavky bílé vaří čaj nebo odvar, a to z čerstvé i sušené rostliny. Nasbírat si ji můžete podél cest, v lesích či v zanedbaných parcích a zahradách.
Nežádoucí účinky
Hluchavka není toxická a nebyly u ní zaznamenány žádné vedlejší účinky. Při dlouhodobém užívání byste si měli dát od Hluchavky pauzu. Její užívání by vždy měli zkonzultovat s ošetřujícím lékařem těhotné a kojící ženy a lidé se zdravotními problémy.
Pro koho je Hluchavka vhodná?
Hluchavku si mohou dopřát mladí lidé i starší osoby. Čaj z Hluchavky chutná i malým dětem, neboť má nasládlou chuť. Bylina je vhodná pro lidi s nadměrným zadržováním vody v organismu nebo pro lidi, kteří trpí nechutenstvím. Pravidelně by si z ní měly připravovat čaj ženy v menopauze či osoby s rozladěným trávením.
Kombinace s ostatními bylinami
Hluchavka se často přidává do bylinných směsí. Vhodná je kombinace s Meduňkou, Třezalkou, Kozlikem, Chmelem, Levandulí, Dobromyslí, Šalvějí, Kokoškou, Diviznou nebo Černým bezem. Směs Hluchavky s některou z těchto bylin je lahodná a popíjení takového čaje se promění v relaxační záležitost.