Mozek pracuje, i když spíme a zaslouží si dovolenou. Využijte 30% slevu na BrainUP

Jaké bylinky zmírňují menstruační bolesti?

Doba čtení: 3 minuty, 16.října 2018, Poradna

Máte deprese z toho, že Vás každý měsíc čeká to samé – tedy menstruace? Menstruaci zná každá zdravá žena a některé se bohužel potýkají s bolestmi, které provázejí první dny “měsíčků”. Tyto bolesti mohou být lehčího rázu, ale mohou Vás vyřadit i z běžného provozu. Dámy, přestaňte se trápit nepříjemnými křečemi a vyzkoušejte naše rady, jak proti nim bojovat!


Žena s bolestmi břicha při menstruaci

Proč ženy bolí menstruace?

Menstruační bolesti mohou mít různou intenzitu a s největší pravděpodobností je způsobují stahy děložních svalů. Vznikají opakovaně, mohou trvat i několik hodin a projevují se bolestmi beder a často také nevolností a zvracením. Těmito bolestmi jsou ohroženy zejména ženy, které mají nezdravý životní styl, nedostatek pohybu a nadváhu. Nemusíte však každý měsíc trpět – přinášíme Vám sedm tipů, jak svépomocí zmírníte nebo odstraníte nepříjemné křeče!

Vpusťte do svého života Třezalku tečkovanou

Rostlina Třezalka tečkovaná

Třezalka tečkovaná má blahodárné účinky v období menstruace a také před ní, neboť zmírňuje premenstruační syndrom. Čaj z Třezalky tečkované začněte popíjet týden před očekávanou menstruací. Flavonoidy obsažené v této bylině uvolňují křeče, čímž dochází ke zmírnění bolestí. Drť z Třezalky zalijte 200 ml vroucí vody a nechte 10 až 15 minut odstát. Přeceděný výluh popíjejte po doušcích.

Vyzkoušejte čaj z Kontryhelu

Kontryhel nemá žádné nežádoucí účinky a působí výborně na gynekologické problémy a záněty, upravuje pravidelnost menstruace a odstraňuje svíravé křeče. Gynekologové doporučují Kontryhel při nepravidelné a bolestivé menstruaci. Jednu lžičku sušené nati přelijte 1 litrem studené vody, přiveďte k varu a 10 minut nechte pařit. Sceďte a popíjejte 2 šálky denně.

Uvařte si heřmánkový čaj

Květy heřmánku

Heřmánkový čaj zvyšuje hladinu aminokyseliny glycinu, který pomáhá zmírnit svalové křeče a uvolňuje dělohu. Navíc funguje jako mírné přírodní sedativum, jež pomáhá lépe snášet bolest. A jak si připravit chutný a účinný čaj? Přelijte 1 lžíci sušeného heřmánku vroucí vodou a nechte 10 minut louhovat. Pijte scezené a podle libosti doslaďte medem.

Dopřejte si horkou sprchu

Horká voda dokáže rozproudit krev, která pronikne do pánevní oblasti a uvolní svaly, které mohou za tolik nenáviděné křeče. Dejte si dlouhou a horkou sprchu a poté relaxujte v koupelně naplněné párou. Zapomeňte však na horkou sedavou koupel ve vaně, která je spíše doporučována pro vyvolání menstruace a není příliš hygienická.


Veselá žena ve sprše

Udržujte se v teple

Pokud bolesti přetrvávají i po sprše, zabalte si břicho a bedra do nahřátého ručníku či deky a odpočívejte. Stejnou měrou pomůže nahřívací lahev, kterou si položte na břicho. Teplo spouští tepelné receptory v těle, jež dokážou zablokovat chemické zprávy způsobující bolest.

Naordinujte si pohyb

I když jsou křeče natolik nepříjemné, že máte chuť ležet schoulená v posteli, překonejte se a jděte si lehce zacvičit do fitness centra, zaběhejte si nebo se jen projděte po okolí. Zlepšíte tok krve a vyplaví se Vám do těla endorfiny, které tlumí receptory bolesti. Pokud víte, že Vás menstruační bolesti trápí každý měsíc, začněte s cvičením již týden před menstruací.


Radující se muž na vrcholu skály

Pozměňte jídelníček

Svůj jídelníček obohaťte o omega-3 nenasycené mastné kyseliny z rybího oleje a vitamin B12. Všímejte si toho, zda máte v jídelníčku dostatek vitaminů a minerálů, hlavně hořčík a vápník. Tyto minerály snižují příznaky spojené s bolestivou menstruací. Užívejte zejména listovou zeleninu, banány, dýňová semínka, tmavou čokoládu a avokádo. Zapomeňte v tomto období na kávu, která může bolest znásobit, neboť dráždí sliznici.

Jak jste se mohly, milé dámy, přesvědčit, s menstruačními bolestmi můžete bojovat i přírodní cestou. Až se zase bude blížit Vaše pravidelná měsíční perioda, mějte při ruce některou z bylinek, o které jsme Vám blíže pověděli v dnešním článku. Uvidíte, že se Vám uleví a po bylinkách v kombinaci s pohybem, teplem a vyváženým jídelníčkem bolesti ustoupí!

Autor článku
Radka Kelichová
Copywriterka
Doba čtení: 3 minuty, 16.října 2018, Poradna
Líbí se vám tento článek? Tak ho nasdílejte:
Facebook INSTAGRAM
Podobné články
Kategorie
Vyhledat článek
Populární články
Nejčastější štítky
Zobrazit další