Léky vs. doplňky stravy. V čem je rozdíl?
Léky jsou určeny k léčbě nemocí
Léky jsou látky nebo kombinace látek s léčebnými či preventivními vlastnostmi. Mohou být přírodního nebo syntetického původu. Hlavní vlastností léků je ale léčivý účinek vztahující se na konkrétní onemocnění. Léky mohou být vydávány pouze kvalifikovaným personálem v lékárnách a většina léků je vázaná na lékařský předpis. Existují ale i výjimky – k dispozici jsou také léky bez lékařského předpisu.
Léčivé přípravky před uvedením na trh prochází složitým registračním řízením. V tomto procesu se hodnotí jakost, bezpečnost a účinnost přípravku. Předkládají se toxikologické a farmakologické zkoušky, ale také klinické studie prokazující účinnost dané látky. Posuzování kvality a schvalování léčivých přípravků v České republice zajišťuje Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL).
Doplňky stravy mají za úkol doplnit náš jídelníček
Doplňky stravy jsou speciální potraviny a přípravky, které mají za úkol doplnit běžnou stravu o prospěšné látky, které v ní nejsou dostatečně zastoupeny. Může jít například o vitamíny, minerální látky, antioxidanty nebo třeba vlákninu. Tímto způsobem mohou příznivě ovlivnit zdravotní stav člověka. Doplňky stravy jsou vlastně koncentrovaný zdroj látek s nutričním nebo fyziologickým účinkem.
Narozdíl od léků, doplňky stravy nejsou určeny k léčbě onemocnění. Doplňky stravy mohou mít na zdravotní stav příznivý vliv, ale v žádném případě nejsou určeny k léčbě ani k prevenci nemocí. Výrobci ani nesmí tyto informace uvádět. Na rozdíl od léků, doplňky stravy jsou běžně dostupné a lze je zakoupit bez lékařského předpisu.
Doplňky stravy nemusí před svým uvedením na trh splňovat tak přísná kritéria jako léky. U doplňků stravy se posuzuje pouze jejich zdravotní nezávadnost, ale neprověřuje se jejich účinnost (např. zda mají látky obsažené v doplňku stravy skutečně výrobcem deklarovaný účinek nebo zda výrobek může skutečně pozitivně působit při potížích, které výrobce uvádí).
V principu to znamená, že doplňky stravy sice nemusí mít potvrzenou účinnost, ale zároveň nesmí způsobovat žádné zdravotní problémy. Posuzování zdravotní nezávadnosti má na starost Ministerstvo zdravotnictví ČR. Kontrolu bezpečnosti doplňků stravy potom provádí Státní zemědělská a potravinářská inspekce, která každý rok prověřuje některé z vybraných doplňků stravy.
Doplňky stravy se mohou uvádět na trh bez předchozího odborného posouzení. Odborné posouzení může být ale vyžadováno v případě, že doplňky stravy obsahují rostlinné výtažky s nejednoznačným působením na zdraví nebo možným rizikem ohrožení zdraví konzumenta (například při nevhodném dávkování).
K dispozici dnes máme širokou škálu doplňků stravy s různými oblastmi působení. Nejrozšířenější jsou doplňky stravy určené na posílení imunity nebo k prevenci chřipky a nachlazení (různé vitamíny, minerální látky, beta-glukany, probiotika apod.) a doplňky stravy zaměřené na podporu pohybového aparátu (při bolestech kloubů, zad či artróze).
Dále jsou oblíbené také přípravky určené na doplnění hladin energie, na vysoký krevní tlak, na problémy s vlasy a nehty nebo zlepšení duševní výkonnosti. Vzhledem k nepřebernému množství doplňků stravy je těžké zhodnotit, které jsou opravdu účinné. Proto je vhodné užívat pouze takové přípravky, které jsou schválené Ministerstvem zdravotnictví a bonusem je, když se jejich účinnost i bezpečnost opírá o seriózní vědecké studie.
Jak poznat léčivý přípravek od doplňku stravy?
Hlavní rozdíly mezi léčivým přípravkem a doplňkem stravy už známe. Jak je ale mezi sebou odlišíme v praxi? Úplně jednoduše – na výrobku to musí být uvedeno. Na obalu by mělo být viditelné označení “léčivý přípravek” nebo “doplněk stravy”. Léky navíc musí mít na obalu i v příbalovém letáku uvedeno registrační číslo.
Lék | Doplněk stravy | |
K čemu slouží | léčí a slouží jako prevence | doplňuje běžnou stravu – obsahuje koncentrovanou formu prospěšných látek, jako jsou vitamíny, minerální látky, antioxidanty a další látky |
Jak ho poznat | na obalu je uvedené registrační číslo | na obalu je napsáno „doplněk stravy“ |
Kde se dá sehnat | jen v lékárně | prakticky kdekoliv – doplňky stravy jsou volně dostupné (v lékárnách, v běžných obchodech s potravinami, v drogeriích, na internetu atd.) |
Co musí splňovat | musí mít podložené účinky a bezpečnost klinickými studiemi | musí být zdravotně nezávadný, nemusí mít podložené účinky |