Mozek pracuje, i když spíme a zaslouží si dovolenou. Využijte 30% slevu na BrainUP

Betaglukan

Zpět do slovníku

Přínos betaglukanů pro naše tělo

Betaglukany pomáhají v boji proti virům, bakteriím a parazitům. A právě imunitní systém rozhoduje o tom, zda budou mikroorganismy poraženy nebo zda zvítězí a člověk tím pádem onemocní. Zejména chronické infekce a nemoci oslabují a vyčerpávají imunitní systém, což může vést až k různým zánětům nebo k nádorovým onemocněním.

Betaglukany jako důležité antioxidanty

Polysacharidy betaglukany jsou silnými antioxidanty, které chrání organismus proti negativnímu působení volných radikálů. Ty mohou za stárnutí organismu a za poškození buněk. Nejčastěji se extrahují z buněčné stěny exotických asijských hub, v menší míře také z kvasnic, ječmene, řas nebo ovsa. Mezi nejúčinnější glukany patří beta 1,3 D glukan. Ten zpomaluje stárnutí organismu, napravuje škody napáchány stresem, vytváří vhodné prostředí pro fungování antibiotik a zvyšuje produkci inzulinu.


Vzorec betagulkanů

Jak nám betaglukany pomáhají?

Betaglukany zlepšují imunitní systém a slouží jako prevence před rozvojem některých onemocnění. Zároveň urychlují rekonvalescenci pacientů a chrání proti záření různého původu, například proti rentgenovému záření, ozařování nebo radiačnímu smogu. Sílu betaglukanů mohou využít lidé všech věkových kategorií, které trápí.

 • chronické onemocnění
 • nádory
 • špatné trávení
 • vysoký cholesterol
 • stres
 • nachlazení
 • sezónní nemoci
 • rakovina
 • diabetes
 • astma
 • alergie
 • infekce

Osvědčily se rovněž jako účinná pomoc pro osoby, které podstoupily transplantaci.

Stimulace makrofágů

Betaglukany se mohou užívat při potížích, pro udržení stávajícího zdraví a ke stimulaci přirozené obranyschopnosti těla. Betaglukany aktivují evolučně nejstarší buňky – makrofágy, které dokážou rozpoznat a zabít nádorové buňky a odstranit odumřelé buňky. Betaglukany jsou zařazeny do skupiny bezpečných a netoxických potravinových doplňků.

V kterých houbách se vyskytují betaglukany?

Účinky betaglukanů na lidskou imunitu potvrzují seriózní výzkumy i klinické studie a vědci zkoumají jejich další využití. Nejvíce betaglukanů obsahují především dřevokazné houby, Hlíva ústřičná, Maitake, Hiratake, Shiitake a Lesklokorka. Tyto houby podporují nespecifickou imunitu, díky čemuž působí v mnoha ohledech lidského zdraví. Zajímavostí je to, že v Japonsku je betaglukan schváleným lékem již 30 let.

Betaglukany pro pevné zdraví

Betaglukany jsou na rozdíl od antibiotik čistě přírodním prostředkem bez vedlejších účinků a přispívají ke zvýšené tvorbě imunitních buněk v kostní dřeni. To má za důsledek rychlejší produkci ochranných buněk a zvýšení jejich aktivity. Výsledkem je vyšší schopnost imunitního systému zlikvidovat nebezpečné patogeny a poškozené buňky. Betaglukany se proto doporučují při fyzickém a psychickém stresu, sportovní zátěži, oslabeném imunitním systému i jako ochrana proti záření (a to i počítačem či mobily).

Mix zdravých hub
Autor článku
Radka Kelichová
Copywriterka
Zpět do slovníku