Nadváha

Zpět do slovníku

Co označuje pojem nadváha?

Nadváha bývá nejčastěji definována jako předstupeň obezity a nese s sebou zdravotní rizika. Nejzákladnějším ukazatelem nadváhy je index tělesné hmotnosti, neboli BMI. Dalším orientačním ukazatelem může být také obvod pasu. Nesmíme zapomenout, že v každé věkové kategorii se k měření nadváhy přistupuje individuálně a každá kategorie má vlastní stupnici tělesné hmotnosti.

Příčiny nadváhy

Mezi nejčastější příčiny, které dříve nebo později mohou vést k nadváze, řadíme následující
  • porucha metabolismu
  • vrozené dispozice a geny
  • psychické faktory a stres
  • dlouhodobé užívání některých léků
  • příjem energie vyšší než její výdej
  • přejídání se ve večerních hodinách
  • nízký příjem tekutiny
  • nevhodné stravovací návyky
Čím dříve si příčinu nadváhy uvědomíme, tím dříve a s větším úspěchem můžeme s nadváhou bojovat.

Civilizační strašák

Čísla a statistiky bývají často nekompromisní a je tomu i v případě nadváhy. V České republice je zatíženo nadváhou více než 50 % populace středního věku. Bohužel se zvyšuje také počet dětí s nadváhou. Není to dáno pouze geny, ale velký podíl má v tomto případě také výchova, vztah ke sportu a pohybu a stravovací návyky dětí.

Je velice důležité uvědomit si zdravotní rizika nadváhy a tenkou hranici mezi nadváhou a obezitou. Obezita vyššího stupně neohrožuje pouze zdraví jedince, ale přímo jeho život.

Začněte u sebe

Jestliže chcete s nadváhou zatočit, je důležité, srovnat si své myšlenky a popřemýšlet nad její příčinou. Základem je změna životního stylu. Můžete držet jakékoliv diety, ale jestliže nebudete mít dostatek pohybu, nadváha se moc ráda vrátí a nebo nezmizí vůbec. Důležité je udržovat své tělo v kondici, jíst zdravou a pestrou stravu, upravit své stravovací návyky a především se snažit být v pohodě a vyhýbat se co možná nejvíce stresu.

Související produkty
Související témata
Břicho muže trpícího nadváhou
Autor článku
Zlata Bechynská
Copywriterka
Zpět do slovníku
Související zboží