Mozek pracuje, i když spíme a zaslouží si dovolenou. Využijte 30% slevu na BrainUP

Obezita

Zpět do slovníku
Obezita je stále více a více diskutovaný pojem, který je bohužel často mylně vykládán a chápán. Někdo si myslí, že s mírnou nadváhou v řádu pár kil, se jedná o obezitu. Není tomu tak. Abychom byli schopni tento pojem chápat správně, připravili jsme si pro Vás malé vysvětlení. Tak, pojďme na to.

Co je to obezita?

Než došlo k počeštění termínu obezita, používalo se spíše obesita nebo obesitas. Česky bychom ho mohli přirovnat ke slovu otylost a obtloustlost. Jedná se o stav, kdy přirozená energetická rezerva člověka uložená v tukové tkáni, stoupla nad obvyklou úroveň a poškozuje zdraví. Kromě člověka můžeme tento problém identifikovat také u domestikovaných zvířat - psi, kočky, prasata a další.

Nejčastějším identifikátorem obezity je tak zvaný BMI. Zkráceně se jedná o index tělesné hmotnosti, který určuje, jestli je člověk podvyživený, hubený, obézní, a tak dále. O BMI jsme již psali. Nicméně je nutné brát BMI s rezervou, jelikož výsledek není ovlivněn svalovou hmotou, hustotou kostí a dalšími faktory. Výsledek je tedy dost hrubý, ale stále důležitý ukazatel.

Nepleťte si pojem obezita a nadváha. Nadváha je mírnější stav, který nemá vliv na zdraví člověka.

Obezita u dětí a morbidní obezita

Další z často omýlaných témat, která jsou náplní kdejakého pořadu o zdravém životním stylu. Smutné je, že případů morbidně obézních lidí a dokonce i morbidně obézních dětí stále přibývá. Za morbidně obézní se považují jedinci, u kterých BMI přesáhlo hodnotu 40. Tento stav je tělu velice nebezpečný a způsobuje mnoho komplikací, které mohou vyústit i předčasnou smrtí. Bohužel je tento stav čím dál tím častěji zaznamenaný i v naší republice a to i u dětí. Což je na tom nejsmutnější.

Příčiny obezity

Nejčastější příčinou je samozřejmě rychlý, nadměrný a nepravidelný přísun potravy. K příjmu potravy nedochází na základě hladu, ale rozmaru a chuti. Kvalita a složení stravy je navíc nevhodné a neadekvátní k danému jedinci. K tomu si přičtěte nedostatek pohybu a problém je na světě.
Samozřejmě jsou zde i medicínské důvody, jako je dědičnost, střevní bakterie, deprese, hormonální disbalance a další. Nicméně v jakémkoli smyslu a směru lze obezitu řešit, tedy - nemusí se jednat o konečný stav.

Následky obezity

Ačkoli se to nemusí zdát reálné, obezita má vliv na naše zdraví. nadměrný přísun potravy s neustále zvyšující se hmotností vlivem naskladněných tukových zásob přináší mnohé komplikace. Nahromaďuje se viscerální tuk (nitrobřišní obezita) který tlačí na orgány. U obézních lidí se tak vyskytují kardiovaskulární nemoci, nemoci pohybového aparátu, problémy trávicí soustavy a mohl bych pokračovat dále. Nicméně nejhorší z toho všeho je samozřejmě strašák jménem rakovina. Tento problém se musí brát opravdu vážně, jelikož podle posledních výzkumů má obezita přímý vliv na více než 11 kmenů rakoviny z celkových 36. Samozřejmě především u zažívacích orgánů.

Řešení obezity - hubnutí

Jak jsem psal už výše, obezita není konečný stav, ze kterého by se nikdo nedostal. Vždycky to jde. Jasným řešením je hubnutí, které spoléhá na vyváženou stravu a pohyb. Tyto dva hlavní faktory se mohou podpořit některými rostlinnými doplňky stravy z naší nabídky, nebo jak jim říkáme my - Bylinky na hubnutí. Pojďme se na některé podívat.

Garcinie kambodžská

Garcinie je při podobných potížích používána stovky let. Díky obsahu účinných látek dokáže omezit chuť k jídlu a navíc pomoci organismu s uvolňováním tukových buněk do krevního oběhu.

Zelená káva

Velice podobné účinky jako bychom nalezli u Garcinie. Navíc obsahuje Zelená káva i kofein a kardio stimulanty, které urychlují metabolismus. Díky tomu funguje rychleji a úspěšněji.

Zelené superpotraviny

Spirulina, Chlorella, Ječmen a Pšenice, to jsou zelené superpotraviny, jejichž hlavním účinkem je detoxikace a posílení trávicí soustavy.

Je to vždy o tom - CHTÍT

Ze všech těch řádků je jasné, že obezita není legrace a že se musí řešit hned, jelikož každý den navíc nám může ukrajovat z našeho zdraví. Proto pokud máte tento problém nestyďte se a vyhledejte pomoc.

Související produkty
Související témata
Obezita - břicho obézního muže
Autor článku
Lukáš Rojek
Copywriter, Specialista na bylinky a zdravou výživu, Velkoobchodní manažer
Zpět do slovníku