Kdy začíná být vyšší váha problém?
Na postavu a vhodnou váhu má každý svá subjektivní měřítka. I když vám přijde někdo hubený, jiný by s klidem řekl, že by mu neuškodilo pár kilo shodit. Vyšší hmotnost však v určitém bodě začíná být problematická i objektivními měřítky. Zanechává totiž neblahé následky na vašem zdraví.
Jak tedy určit vhodnou váhu a naopak obezitu? Nejčastěji se užívá tzv. hodnota BMI, která vám řekne, zda se nacházíte v pásmu běžné váhy nebo už nadváhy, případně obezity. BMI (body mass index) můžete vypočítat ze vzorce:
BMI = hmotnost v kg/ (výška v m)²
Podle výsledné hodnoty je pak už snadné zjištění výsledku:
|
Hodnota BMI |
Podváha |
méně než 19 |
Normální hmotnost |
20 - 25 |
Nadváha |
26 -30 |
Obezita |
30 a více |
Berte však v úvahu, že hodnota BMI ne vždy dostatečně vypovídá o vaší tělesné konstituci. Obvykle není vhodné její použití u lidí, kteří často a intenzivně sportují a mají v těle hodně svalové hmoty. Nedochází tu totiž k zohlednění poměru tuků, svalů k celkové tělesné hmotnosti.
Kromě BMI je vhodné zjistit si také svůj obvod pasu. Pokud nemáte vyloženě štíhlý pas, při jeho měření vám to jistě bolestně dojde. Nebojte, při hubnutí na něm ale můžete velmi názorně sledovat své úspěchy. Za obezitu se u žen považují míry nad 88 cm, u mužů nad 102 cm.
Důvody vzniku nadváhy
K vyšší váze se dopracujete po té, co vaše tělo začne ukládat nadbytek přijímané energie do zásob. Vliv na tělesnou hmotnost a úspěšnost procesu hubnutí má tzv. klidový neboli bazální metabolismus. Jedná se o množství energie, které tělo potřebuje k pokrytí základních životních pochodů v případě, že pro vás celý den není fyzicky ani psychicky náročný. V nastavení klidového metabolismu hraje roli tělesná konstituce, věk, genetické dispozice, ale třeba i hormonální změny v těle.
Genetickou výbavu, kterou jen stěží ovlivníte, se ale nesnažte obviňovat ze své nadváhy. Geny totiž rozhodně nejsou zodpovědné za vše. Je jen možné, že právě kvůli genetickým dispozicím pro vás bude hubnutí (případně udržení si své váhy) těžší než pro jiné.
Rizika spojená s nadváhou a obezitou
Při nadváze a obezitě se výrazně zvyšuje riziko vzniku některých onemocnění. Jedná se především o kardiovaskulární nemoci, např. vysoký krevní tlak, infarkt myokardu nebo aterosklerózu. Je větší pravděpodobnost vyššího množství cholesterolu v krvi, častěji se objevuje cukrovka. Hovoří se také o vyšší dispozici ke vzniku nádorových onemocnění (rakovina tlustého střeva, prsu, prostaty).
Vlivem vyšší tělesné hmotnosti dochází k přetěžování kloubů v těle. To se může projevit jejich bolestivostí, potíží s chůzí, špatným držením těla nebo bolestí zad. Objevují se ve větší míře gynekologická onemocnění a nižší plodnost. Častěji se s nadváhou pojí deprese a různé úzkostné stavy. Pokud toto člověk řeší dalším přísunem jídla, dostává se do začarovaného kruhu.
Základní pravidla pro hubnutí
Základním faktorem ovlivňujícím úbytek na váze nebo naopak přibírání je poměr mezi přijatou a vydanou energií. Aby bylo hubnutí efektivní, energetický příjem by se měl pohybovat kolem 6 000 - 7 000 kJ za den u žen a zhruba 7 000 - 9 000 kJ u mužů. Větší příjem energie si můžete dopřát, pokud jste každý den hodně fyzicky aktivní. Berte však v úvahu, že pokud jste už v průběhu posledních let tak nějak zkoušeli různé diety, možná drželi hladovku a pak zase přibrali, váš metabolismus bude fungovat v úspornějším režimu. Pak je třeba ještě mírně energetický příjem snížit a držet ho dlouhodobě v určeném rozmezí. Výrazný efekt na spalování energie má zařazení pravidelného pohybu. Je jen na vás, jestli vás nadchne chůze, jízda na kole, jóga nebo třeba posilování.
Nebezpečí jojo efektu
Drastické diety nebo držení hladovky není řešením vyšší váhy. Rizikem by byl akorát jojo efekt, při kterém si tělo navykne na to, že je opakovaně vystaveno době, kdy nedostává jídlo, a v momentě, kdy se najíte, se bude snažit si většinu přijaté energie uložit k využití na horší časy. Úspěšnost redukce váhy ovlivňuje také to, jak moc jste ve stresu. Stres je totiž opravdovým nepřítelem hubnutí.
Pravidelná strava s dostatkem živin
Na příjem energie je nutné podívat se také z toho hlediska, jestli vám přijímaná potrava dodává optimální poměr potřebných živin. Je třeba mít zajištěný příjem tuků, sacharidů i bílkovin. Jedině tak můžete hubnout uložený tuk a neztrácet hmotnost pouze ze svalů.
Doporučuje se jíst častěji, ale dopřávat si menší porce. Je třeba zvýšit obsah přijímané vlákniny. Důležité je omezení množství soli a jednoduchých cukrů ve stravě. Ty jsou obsažené především ve sladkostech nebo třeba slazených nápojích. Nedílnou součástí zdravé stravy je také adekvátní pitný režim. Je důležité dbát na adekvátní pitný režim. Jako vhodné nápoje se doporučují bylinkový čaj nebo čistá voda. Můžete si pravidelně připravovat i různé nápoje z ovoce a zeleniny. Pozor na konzumaci alkoholu - jednak neprospěje vašemu zdraví, a ještě si při jeho pití dodáte do těla opravdu velké množství energie.
Doplňky stravy na hubnutí
K podpoře metabolismu a rychlejšímu spalování tuků můžete využít i bylinky a doplňky stravy.
Na prvním místě se jistě hodí uvést Guaranu. Ta díky obsahu kofeinu podporuje v našem těle proces nazývaný termogeneze. Jde o zajištění tepla prostřednictvím urychlení metabolických dějů. Při hubnutí vás nadchne především výraznější odbourávání tuků v těle.
Dalším vynikající pomocníkem může být BurnUp. Kromě extraktu ze semínek guarany v něm najdete třeba Garcinii kambodžskou, zelenou kávu a zelený čaj. Produkt vám pomůže s oddálením pocitu hladu i lepším zužitkováním přijaté energie.
Hubnutí podpoří také výtažek z byliny zvané Damiána. Ta pochází z oblasti Texasu a Mexika. Můžete si z ní zakoupit drcené listy, extrakt z bylinky v prášku nebo v kapslích. K vaší kontrole nad tělesnou hmotností můžete využít i Kolovník lesklý. Efekt je zajištěný především vysokým obsahem kofeinu a theobrominu v jeho semenech – kolových ořeších.
Veškeré uvedené produkty můžete mezi sebou kombinovat, jen je třeba dodržovat doporučenou denní dávku. I když je potřeba řídit se zároveň dříve zmíněnými pravidly, hubnutí vám může jít s pomocí bylinek snadněji.