Ořechy jako významná součást stravy
Ořechy jsou plody či jedlá semena keřů a stromů a jejich obal tvoří tvrdá slupka nebo skořápka. Rostou ve všech koutech světa a některým druhům se daří i na našem území. Ořechy tvoří nedílnou součást lidské stravy již od pravěku a i v dnešní době mají své nezastupitelné místo v našich jídelníčcích, jelikož obsahují živiny a antioxidanty.
Vliv ořechů na lidské zdraví
O prospěšnosti ořechů na lidské zdraví byla vypracována řada odborných studií. Ty prokázaly, že ořechy působí pozitivně na srdce, krevní tlak, nervovou soustavu a hladinu cholesterolu a cukru v krvi. Ořechy také chrání buňky před škodlivými radikály a snižují riziko výskytu rakoviny. Dále mají protizánětlivé účinky, podílí se na průchodnosti cév a zvyšují sexuální potenci. Ořechy rovněž zlepšují funkce mozku, zvyšují tvorbu červených krvinek a posilují imunitu.
Druhy ořechů
Existuje několik druhů ořechů. Všechny mají společné to, že obsahují kvalitní bílkoviny a vysoký podíl tuků s omega-3 mastnými nenasycenými kyselinami. V obchodech narazíte nejčastěji na vlašské ořechy, lískové oříšky, kešu ořechy, arašídy, mandle, pekanové ořechy, pistácie, para ořechy a makadamové ořechy.
Uskladnění ořechů
Pro krátkodobé uskladnění ořechů vložte jádra ořechů do uzavíratelné nádoby na suché a tmavé místo. Pro dlouhodobé uskladnění ořechů nasypejte jádra ořechů do plastových či skleněných nádob s víčkem a uložte je do chladna. V chladničce Vám takto vydrží až 4 měsíce, v mrazáku až 12 měsíců. Ořechy můžete zavařit i ve sklenicích, čímž vydrží chutné až několik let.
Cenné látky v ořeších
Ořechy jsou důležitým zdrojem cenných látek a organismus zásobují biotinem, kyselinou listovou, niacinem, fytosteroly, thiaminem a antioxidanty, které zpomalují stárnutí, chrání buňky před poškozením a působí protizánětlivě. Z minerálů v nich najdete hořčík, selen, zinek, mangan, draslík a fosfor, z vitamínů A, E, B a D.