Povijnice nachová - Flying saucers, semena
Povijnice nachová - Flying saucers, semena
Povijnice nachová - Flying saucers, semena
Povijnice nachová - Flying saucers, semena

Povijnice nachová
Flying saucers, semena

Ipomoea violacea, Povijnice nachová, Ipomoea violacea, Badoh negro, Morning glory, Piule
Produkt z JAR

Povijnice nachová je květinou dříve užívanou Indiány za účely věštění či léčení očních onemocnění. Celý popis
Toto zboží již nenabízíme

Vyberte si podobné zboží z nabídky níže. Děkujeme

Podobné produkty
Povijnice nachová, zároveň někdy uváděná pod názvem Povijnice fialková, nesoucí latinský název Ipomoea purpurea, případně i I. Rubrocaerulaea je druh tropické rostliny z čeledi svlačcovité. Pochází ze Střední a Jižní Ameriky a v Česku se pěstuje jako okrasná letnička.
Jedná se o jednoletou popínavou rostlinu s celokrajnými a srdčitými listy, které bývají 6 až 10 centimetrů dlouhé a 2 až 8 centimetrů široké. Má dlouze stopkaté květy se zvonkovitě nálevkovitou, bílou, purpurovou až modrofialovou korunou, která je 5-7 cm dlouhá a stejně tak široká. Plodem je elipsoidní tobolka, která je necelý centimetr dlouhá, v čemž obsahuje hranatá uhlově černá semena.
Velkou zajímavostí je fakt, že tento druh rostliny je ze stejného rodu, jako dnes námi známý batát.
Již v 16. století lékař Francisco Hernández přesně popsal a zakreslil popínavou rostlinu s tamějším názvem ololiuhqui, jejíž semena mexičtí indiáni používali k věštění anebo k léčení očních chorob. Španělští dobyvatelé však pro tento zvyk neměli pochopení a tvrdě ho trestali. Vymýtit se ho však nepodařilo – uživatelé jen na pár staletí přešli do ilegality. Časem se objevily pochybnosti, zda takové rostliny vůbec kdy existovaly…
Zároveň tyto semena, které, když namleli, poté zabalili do látky a nakonec vložili do studené vody se po aplikaci bylo schopno přijít na nemoci u pacienta, buřiče mezi lidmi nebo umístění ztraceného objektu.
Účelem pěstování těchto letničkových lián je, že se uplatní především na malých plochách, kam se jinak mohutnější rostliny nevejdou. Slouží třeba jako vegetační pokrytí místo trávníku, dokáží zakrývat nevzhledná zákoutí, mohou opticky rozčlenit prostor zahrady nebo jsou schopny vytvořit příjemný stín pod pergolou či dokonce je můžeme nechat jen tak planě růst po opoře, jako například po plotu, tyčce, treláži nebo síti.
Dá se u nás pěstovat ?
To hlavní, co nesnesou jsou trvalé deště a do toho ještě také stálý polostín. Z těchto důvodů nemůže růst a ani kvést. Dále vyžadují vlhkou půdu, obzvlášť, když se pěstují v nádobách. Doporučuje se zasadit mezi dubnem a květnem. Obvykle totiž kvete od července do září. Vzhledem k tomu, že jedná o tropickou liánu, měla by dostatečně odrostlá rostlina být podepřena dřívkem, o který by se v průběhu vyššího růstu mohla opírat. Nutno podotknout, že s příchodem prvních mrazů tato květina zahyne.