Jako Kolovník zašpičatělý neboli latinsky Cola acuminata se označuje strom dorůstající do výšky až kolem dvaceti metrů. Jeho oválné listy vám mohou mírně připomínat kaštan. Kolovník pochází ze střední a západní Afriky, odkud se postupně rozšířil především do severní Ameriky, Mexika a Brazílie.
Využívají se z něj jeho plody - podlouhlé& měchýřky obsahující semena. Ta se označují jako kolové oříšky. Domorodí obyvatelé je nechávají sušit na sluníčku a pak je krájí na plátky, které žvýkají. Zprvu mají nahořklou, později nasládlou chuť.
Kolové ořechy se těší velké úctě a bývají využívány na více způsobů. V některých částech Afriky se užívají jako místní platidlo. U nás získaly popularitu především díky přidání do nápoje, ze kterého se později vyvinula dnešní Coca-cola.
Jak prášek užívat?
V zakoupeném balení je 100 gramů prášku z plodů kolovníku. Ten můžete rozmíchat ve vodě, můžete ho nasypat do jídla nebo s ním vylepšit připravený čaj. Doporučenou dávkou jsou 2-3 gramy prášku denně. Pro lepší odhad se jedná o 4-6 odměrek Botanic nebo jednu čajovou lžičku. Na začátku je lepší, když na sobě vyzkoušíte nejprve menší dávku, kterou můžete v případě potřeby navýšit.
Kolovník není vhodný pro pro těhotné a kojící ženy. Vyhnout by se mu měli i ti, kdo mají kardiovaskulární potíže nebo vysoký tlak. Není doporučeno jeho užívání u dětí.
Vhodné kombinace
Prášek z kolových oříšků můžete bez potíží kombinovat s dalšími bylinkami a doplňky stravy. Na prvním místě je třeba zmínit kombinaci s Guaranou, se kterou vám zajistí opravdu dlouhodobý účinek. Vhodný je také produkt EnergyUp a další doplňky stravy, které vám dodají potřebnou energii. Jen pozor na správné dávkování a načasování veškerých doplňků stravy.
Jiné názvy produktu
Bylinku můžete znát i pod cizojazyčnými nebo chybnými názvy. Cola acuminata, Kola pravá, Kola ballayova