Kolovník zašpičatělý - Prášek z plodů
Kolovník zašpičatělý - Prášek z plodů
Kolovník zašpičatělý - Prášek z plodů
Kolovník zašpičatělý - Prášek z plodů

Kolovník zašpičatělý
Prášek z plodů

Cola acuminata, Kola ballayova, Kola pravá
Produkt z Nigérie

Kolovník zašpičatělý je strom pocházející z Afriky. Svým původem je příbuzný jinému druhu kolovníku a to kolovníku lesklému. I zde jsou plody jedlé, plné kofeinu a ostatních látek, což značně přispívá našemu nervovému systému. Celý popis
Pozor, poslední 2 balení skladem
Doručíme v úterý 27.3.
Přihlašte se a získejte lepší cenu
Našim věrným zákazníkům dáváme lepší ceny.
Přihlásit se
Kolovník zašpičatělý, nebo také Kola acuminata, jak bychom ho podle jeho latinského názvu mohli na internetu vnímat, je štíhlý, až 20 metrů vysoký strom rostoucí v Africe. Jeho listy jsou štíhlé cca 20 centimetrů dlouhé a 5-7 centimetrů široké. Jeho rodovým příbuzným je strom Kolovník lesklý, který vypadá velmi podobně. Stejně jako u kolovníku lesklého, jsou i u zašpičatělého plody jedlé. Představují je oříšky s velmi zajímavým etnickým významem. Obyvatelé oblastí, kde kolovník roste, ho totiž uctívají. Plody se dodnes používají k vítání návštěv, nebo dokonce i jako platidlo.

 

Z historického hlediska není o oříšcích stromu Kola acuminata znatelná známka. Až v 19. století, kdy je jeden významný farmakolog použil pro výrobu nápoje proti bolesti - nakonec z něj vznikla dnes dobře známá Coca-Cola. Pro všeobecnou veřejnost však zůstávají plody kolovníku téměř neznámé až do sedmdesátých let minulého století, kdy africký zpěvák vydává písničku Goro City. V rodném jazyce zpěváka, Manu Dibanga, je Goro označení pro oříšek kolovníku. Tato písnička tak odstartovala zájem, který trvá až dodnes.

 

Složení kolovníku zašpičatělého
Hlavními složkou oříšků je především škrob, který zde nalezneme v největším zastoupení. Dále bychom narazili na alkaloidy, z nichž je pro nás nejdůležitější dobře známý kofein. Dále oříšky obsahují teobromin, třísloviny a další látky. Nutriční hodnoty můžeme vzhledem k malému indikovanému množství zanedbat.

 

Účinky
Obsah aktivních látek, především pak kofeinu, přímo určuje účinky kolovníku zašpičatělého. Kofein, jak dobře víme, působí jako stimulant nervového systému. Tím dochází k ústupu únavy a zvýšení pozornosti. Stejně tak se i zrychluje metabolismus. Díky tomu se lépe odbourávají tukové buňky.

 

Vedlejší účinky kolovníku
Mezi nejčastější vedlejší účinky patří nespavost způsobená kofeinem, který se v kolovníku nachází. Každopádně tyto potíže jsou většinou způsobené nedodržováním správného dávkování, nebo užíváním ve večerních hodinách. Konzumace kolovníku se nedoporučuje těhotným a kojícím ženám, osobám s kardiovaskulárními problémy a vysokým tlakem.