Kolovník zašpičatělý
Prášek z plodů

Kolovník zašpičatělý je strom pocházející z Afriky. Celý popis
  = 100g        
  = / dávka

Kolovník zašpičatělý, nebo také Kola acuminata, jak bychom ho podle jeho latinského názvu mohli na internetu vnímat, je štíhlý, až 20 metrů vysoký strom rostoucí v Africe. Jeho listy jsou štíhlé cca 20 centimetrů dlouhé a 5-7 centimetrů široké. Jeho rodovým příbuzným je strom Kolovník lesklý, který vypadá velmi podobně. Stejně jako u kolovníku lesklého, jsou i u zašpičatělého plody jedlé. Představují je oříšky s velmi zajímavým etnickým významem. Obyvatelé oblastí, kde kolovník roste, ho totiž uctívají. Plody se dodnes používají k vítání návštěv, nebo dokonce i jako platidlo.

Z historického hlediska není o oříšcích stromu Kola acuminata znatelná známka. Až v 19. století, kdy je jeden významný farmakolog použil pro výrobu nápoje proti bolesti - nakonec z něj vznikla dnes dobře známá Coca-Cola. Pro všeobecnou veřejnost však zůstávají plody kolovníku téměř neznámé až do sedmdesátých let minulého století, kdy africký zpěvák vydává písničku Goro City. V rodném jazyce zpěváka, Manu Dibanga, je Goro označení pro oříšek kolovníku. Tato písnička tak odstartovala zájem, který trvá až dodnes.

Složení kolovníku zašpičatělého

Hlavními složkou oříšků je především škrob, který zde nalezneme v největším zastoupení. Dále bychom narazili na alkaloidy, z nichž je pro nás nejdůležitější dobře známý kofein. Dále oříšky obsahují teobromin, třísloviny a další látky. Nutriční hodnoty můžeme vzhledem k malému indikovanému množství zanedbat.

Vedlejší účinky kolovníku

Mezi nejčastější vedlejší účinky patří nespavost způsobená kofeinem, který se v kolovníku nachází. Každopádně tyto potíže jsou většinou způsobené nedodržováním správného dávkování, nebo užíváním ve večerních hodinách. Konzumace kolovníku se nedoporučuje těhotným a kojícím ženám, osobám s kardiovaskulárními problémy a vysokým tlakem.

Země původu

Zdravotní účinky

  • Osvěžuje tělo
Jiné názvy produktu

Bylinku můžete znát i pod cizojazyčnými nebo chybnými názvy. Cola acuminata, Kola pravá, Kola ballayova

UPOZORNĚNÍ

Vzhledem k nařízením Evropské Unie a současné legislativě nesmíme u produktů uvádět některé informace. Mezi ně například patří účinky jiné, než schválené EU, zmínky o užívání u některých produktů, nebo dávkování a vědecké studie.

Výrobce: PlaBio s.r.o., Podzimní 37, 466 02 Jablonec nad Nisou, Česká republika, IČ: 03945294

Podobné zboží