Užívání a dávkování
Konopná mouka se vyrábí ze semínek Konopí setého. Ta se jemně rozemelou a částečně zbaví oleje, aby získala tu správnou konzistenci.
Konopnou mouku vyzkoušejte na pečení. Vaše dobroty budou nejen lahodné, ale budou obsahovat i vysoký podíl
bílkovin a vlákniny. Nahradit jí můžete mouky, které se přidávají do jídel, jež nepotřebujete mít nadýchaná: ploché chleby, krekry, sušenky i základ pro plněný koláč. Konopnou mouku jinak
kombinujete s jinými moukami v poměru 4:1 až v poměru 1:1. Nebojte se v tomto případě experimentovat a zjistit, jaký poměr Vám bude vyhovovat. Konopnou mouku mohou přidávat do pokrmů i lidé citliví na lepek.
Obecné informace
Konopí seté se pěstuje především v jižní a střední Evropě. Mouka neobsahuje žádné THC a dobře s ní nahradíte pšeničnou mouku. Hodí se do sladkých pokrmů i pečiva, omáček, zeleninových jídel a polévek. Konopná mouka má tmavší barvu, jemnou oříškovou chuť a nezaměnitelné aroma. Oblíbená je zejména sportovci, lidmi alergickými na lepek, vegany a vegetariány. Zkombinovat ji můžete s dalšími moukami, například mandlovou nebo kukuřičnou. Díky zbytkovému množství konopného oleje je mouka přirozeně mastná.
Konopí seté je technickou rostlinou využívanou v potravinářském, textilním a kosmetickém průmyslu. V Česku je povoleno pěstovat konopí s obsahem THC do 0,3 % a představuje zdroj výživného oleje. Pro lékařské účely se využívají
listy a
květy. Konopí je jednoletou bylinou s vícečetnými, hrubě zubatými
listy.
Semínka dozrávají několik týdnů v šedohnědé nažce. Konopí patří mezi odolné rostliny a nenapadají ji žádní škůdci. Užívali ho již staří Egypťané, o čemž svědčí záznamy ze 16. století před naším letopočtem.
Jiné názvy produktu
Bylinku můžete znát i pod cizojazyčnými nebo chybnými názvy. Cannabis indica, Cannabis sativa, Konopí indické