Ženšen pravý - Extrakt z kořene 10:1 v prášku
BIO
Ženšen pravý - Extrakt z kořene 10:1 v prášku
Ženšen pravý - Extrakt z kořene 10:1 v prášku
Ženšen pravý - Extrakt z kořene 10:1 v prášku

Ženšen pravý
Extrakt z kořene 10:1 v prášku

Panax ginseng, Panax ginseng, kořen života, Ženšen pravý, Tartar Root, Korejský ženšen
Produkt z Číny

Tuto variantu daného zboží již nenabízíme

Bohužel, tuto variantu již nemáme skladem. Vybrat si však můžete jiné formy tohoto produktu: Extrakt z kořene s 80% ginsenosidů v kapslích , Extrakt z kořene s 80% ginsenosidů v prášku

Podobné produkty
Ženšen pravý je druh rostlinky z čeledi aralkovitých. Jedná se s největší pravděpodobností o nejznámější cizokrajnou rostlinu na světě. Můžeme bez problémů říci, že se s ní setkal snad už každý. Je dobře známa pod alternativními názvy - asijský ženšen, čínský ženšen, nebo korejský ženšen. Dejme si pozor na popletení se sibiřským ženšenem. V tomto případě se jedná o naprosto odlišnou rostlinu, která spadá pod jméno Eleuterococcus. Název Ženšen je odvozen z čínštiny a skládá se ze znaku člověka a životu, nebo také ducha. Překlad je velmi složitý avšak smysl je jednoznačný. Tento verdikt podporuje i používání a historie Ženšenu. V tradiční čínské medicíně, ale i lidovém léčitelství se používá doslova po tisíce let. Není divu, jedná se totiž a rostlinu starou miliony let. Největší roli hraje v lidové medicíně Číny, Koree a Japonska. Čínská kniha o bylinkách mluví o ženšenu jako o bylině, která podporuje pět hlavních orgánů našeho těla, tiší nervy, zklidňuje mysl a vyhání zlé duchy. Tato fakta jsou velmi podstatná, navíc kniha je datována do období prvního století před naším letopočtem. Vliv ženšenu je poznamenán historií, nebo spíše ženšen poznamenal historii. Je často opěvován, zmiňován a jeho účinky jsou někdy považovány až za mýtické. Jako takový byl k dispozici pouze císařům. Ti ho pěstovali v opevněných zahradách, kam se často vkrádali lidé, aby tak uzmuli alespoň kousek ženšenu. Často tak riskovali život, aby mohli pomoci blízkému, nebo prodat bylinu na trhu. Pro Evropu byla tato rostlinka neznámá až do 13. století, kdy ho ze svých cest přivezl badatel Marco Polo. Podobně jako v Číně byl nejdříve dostupný jen pro aristokracii, ale to se nakonec zlomilo a tak ho můžeme užívat i my. A jak vlastně tato bylina vypadá?
Jedná se o malou vzpřímenou vytrvalou bylinku dorůstající výšky kolem 30 až 60 centimetrů. Jeho nadzemní část není až tak důležitá, jde především o kořen. Ten tvoří jedna mohutná kořenová hlava z níž vyrůstají dva menší kořeny. Ty mohou na délku měřit až 20 centimetrů a na šířku 3 centimetry. Charakteristické pro ně je vizuální podoba s lidský tělem. Z kořenové hlavy vyrůstá jedna vzpřímená lodyha. Na jejím konci vyrůstá v přeslenu 3-7 dlouze řapíkatých listů. Lodyha každoročně odumírá. Nová začíná růst z pupenů na kořeni vyrůstat na jaře. Zajímavé je, že tyto pupeny se tvoří ještě dříve, než odumře původní lodyha. V období květenství je vrcholek lodyhy ozdoben drobnými květy zeleno bílé barvy. Po odkvětu zbude pouze trs červených šťavnatých plodů. Vizuální stránka je jedna věc, my bychom se však měli zaměřit především i na tu obsahovou a účinkovou stránku.
Složení
Je těžké posoudit, které látky jsou nejdůležitější, jelikož jich ženšen obsahuje opravdu mnoho. za ty nejpodstatnější můžeme považovat především saponiny, antioxidanty, polysacharidy a peptidy. Ženšen byl vždy vnímán za skvělý doplněk, proto jeho výzkum započal již roku 1854, kdy byl izolován první glykosid pojmenovaný panaqilon. O 52 let pozdeji roku 1906 pak saponin - panaxin. Za dobu, kdy je Ženšen zkoumán z něj bylo izolováno celkem 70 různých saponinů, všeobecně nazývaných ginsenosidy, nebo panaxosidy. Dalšími látkami jsou i zmíněné antioxidanty a mezi nimi především maltol, kyselina salicylová a vanilová. Nejpodstatnější částí je samozřejmě samotný kořen, v něm se nachází nejvíce aktivních látek všetně všech ginsenosidů, polysacharidů a aminokyselin (serin, leucin, arginin a jiné). Dále vitamíny B1, B2 B12 a P, minerální látky, flavonoidy, železo, draslík, fosfor, kobalt a další látky. Jak to vše dohromady účinkuje?
Ženšen a jeho účinky
Díky účinkům ženšenu se dá bylinka považovat za adaptogen. Adaptogen je látka, která účinkuje jak na naši mysl, tak i na naše tělo. Způsobuje tak celkovou stimulaci. Působení je tedy velmi komplexní. Vědci prokázali účinky na oběhový systém, centrální nervovou soustavu, či imunitní systém. Užívá se i k prevenci stresu, při neurastenii, ale i cukrovce. Světová zdravotnická organizace WHO dokonce uvádí, že lze ženšen použít jako profylaktické a regenerační činidlo pro zelpšení duševní i fyzické vitality v případě slabosti, únavy, nebo vyčerpání.
Další účinky jsou přímo způsobeny saponiny, v tomto případě atk zvanými ginsenosidy. Ty dokáží pomoci při zánětech, stresu, ale i mnohem nepříjemnějších problémech, o kterých si hned něco povíme.
Problémy s erekcí a ženšenem
Problémy s erekcí mohou být buď psychické, nebo fyzické. Ženšen je považován z přírodní afrodiziakum, jelikož dokáže ovlivnit oba dva faktory. Zlepšuje psychický stav, dodává pohodu, která je k pohlavnímu styku potřeba. Stejně tak dokáže ovlivnit i fyzickou stránku.
Nežádoucí účinky ženšenu
Pokud budeme užívat ženšen tak, jak máme a nebudeme vědomě překračovat denní dávku, je užívání považováno za bezpečné. Za skupiny, které by neměly ženšen užívat se dají považovat těhotné a kojící ženy, osoby s kardiovaskulárními problémy a nízkým krevním tlakem. Stejně tak i děti. Za těchto okolností je třeba konzultovat užívání se svým lékařem.
Dávkování Ženšenu
U extraktů je výhoda v indikované dávce. Jelikož jsou mnohem silnější, než standardní forma, nemusíme jich brát zdaleka tolik. Zde nám postačí dávka 200 - 400 miligramů denně - 1/3 až 2/3 naší odměrky.
Způsob užití extraktu 10:1
Užití je také velmi jednoduché. Bohatě postačí, když prášek rozmícháme v cca 200 mililitrech vody. Stejně tak ho můžeme přimíchat i do jídla, jogurtu, nebo jiného pokrmu. Důležité je, abychom za žádných okolností nekombinovali Ženšen s alkoholem, nebo kofeinem. Ideální je užívat po dobu dvou měsíců a pak udělat měsíc až dva pauzu. Cyklování je důležité vzhledem k aktivním látkám.
Dá se kombinovat?
Ženšen můžeme bez pochyb nakombinovat například s Lepidium meyenii, neboli Macou peruánskou. Jedná se také o adaptogen, který působí nacelé tělo. Proto jejich kombinace přináší vyšší stimulační účinek na náš imunitní systém, zvyšuje libido a působí jako prevence.