Ženšen sibiřský - Prášek z kořene
Ženšen sibiřský - Prášek z kořene
Ženšen sibiřský - Prášek z kořene

Ženšen sibiřský
Prášek z kořene

Siberian ginseng, Siberian Ginseng, Eleutherococcus senticosus, Ženšen sibiřský
Produkt z Brazílie

Keřovitá rostlinka podobná svými účinky Ženšenu pravému. Je však dostupnější a v některých případech i účinnější. Celý popis
Přihlašte se a získejte lepší cenu
Našim věrným zákazníkům dáváme lepší ceny.
Přihlásit se
Eleutherococcus senticosus je latinský název pro Eleuterokok ostnitý. Možná nám ani tento název nic neříká, jeho přezdívka však bude již jasná - Ženšen sibiřský. Hned na začátku bychom si měli zmínit, že se nejedná o druh ženšenu jako takového. Je to ostnitý keř, který si svou přezdívku zasloužil díky účinkům podobným těm u Ženšenu. Jinak je Sibiřský ženšen jedním z 23 druhů rodu Eleutherococcus, v minulosti známý jako Acanthopanax. Tento druh je rozšířen především po východě Asie. Vyskytuje se převážně na východě Ruska, severovýchodě Číny, v Japonsku a v Korei. Výhodou keře je jeho nenáročnost. Není nijak vybíraví na půdu, ani podnebí. Vyhovují mu řídké lesy mírného pásu jak jehličnaté, tak i listnaté nebo smíšené. Hravě si poradí s mrazy, vyhovuje mu hlinité, písčité, ale i jílovité podloží, stejně tak kyselé i zásadité. Nevadí mu přímé světlo, ani stín. To vše vedlo k jedné hlavní věci.
Sibiřský ženšen nebyl vždy známý, ani používaný. Jeho schopnosti byly odhaleny až později. Teprve v 50. letech 20. století začal být vědecky zajímavý díky svým účinkům podobným Ženšenu pravému. Ten je bohužel poměrně špatně pěstovatelný, náročný na podmínky, proto bylo potřeba jej nahradit. Poptávka po Sibiřském ženšenu tak stoupla, což vedle k jedné hlavní nevýhodě - ničení přirozeného prostředí. Proto byly tímto keřem v poslední době osázené velké plochy v Rusku. To by mělo pokrýt poptávku a ochránit tak přírodu, kde se přirozeně vyskytuje. Řekli jsme si kde se vyskytuje, ale ne, jak vlastně vypadá.
Eleuterokok ostnitý je vytrvalý a opadavý keř, který v odbrých podmínkách může dorůst do výšky až 4 metry. Běžně však jen 1,5 až 2. Podobně, jako Ženšen má rozrostlý kořenový systém ve svrchní vrstvě půdy. Bohatě větvené kořínky mohou dorůstat délky až 30 metrů a šířky 2 centimetrů. Nad zem vyrůstají v kořenové hlavy stonky se světle šedou kůrou. Mladé větve jsou oseté trny orientovanými špičkou dolů. Na větvích jsou dlouhé až 13 centimetrů a široké kolem 5 centimetrů. V období květenství je zdobí voňavé pětičetné květy v kulovitých okolících. Teď už snad víme vše, tak se můžeme vrhnout na složení.
Složení Sibiřského ženšenu
Nejvíce aktivních látek se získává právě z kořene. V něm bychom nalezli vysoký obsah lipidů, silic, různé pryskyřice, flavonoidy, polysacharidy, glykosidy a další látky včetně draslíku, fosforu a jiných.
Jak účinkuje
Vliv ženšenu na náš organismus je všeobecně vnímám jako tonizující. Účinkuje tedy jak na psychickou, tak na fyzickou stránku člověka. Podle vědeckých výzkumů může ovlivňovat cholesterol i cukr v krvi. Působí proti stresu, má stimulační vliv na centrální soustavu nervového systému a urychluje hojení. Účinků je pochopitelně mnohem více a další čekají na objevení. Momentálně se zkoumají celkové účinky Sibiřského ženšenu.
Nežádoucí účinky Sibiřského Ženšenu
Užívání Sibiřského ženšenu se všeobecně považuje za bezpečné. Zatím nebyly zdokumentovány vedlejší účinky, které by všeobecně patřily k jeho konzumaci. Neměly by ho však užívat osoby s kardiovaskulárními problémy, nízkým krevním tlakem, nebo cukrovkou. Stejně tak těhotné a kojící ženy, nebo děti do 12 let. Za těchto okolností musí být užívání konzultováno s lékařem.
Dávkování
Prášek z kořene se dávkuje v množství 2-3 gramy denně. To odpovídá 3-5 odměrkám.
Způsob užití
Prášek se rozpouští v cca 300-500 mililitrech vody. Může se ale přidat i do jogurtu, nebo podobných pokrmů.