Acai - Extrakt z plodů 10:1 v prášku
Acai - Extrakt z plodů 10:1 v prášku
Acai - Extrakt z plodů 10:1 v prášku
Acai - Extrakt z plodů 10:1 v prášku

Acai
Extrakt z plodů 10:1 v prášku

Euterpe oleracea, Acai, Acai berry
Produkt z Číny

Extrakt z plodů Acai je skvělou volbou pro každodenní úžívání Celý popis
Doručíme v úterý 27.3.
Přihlašte se a získejte lepší cenu
Našim věrným zákazníkům dáváme lepší ceny.
Přihlásit se
Acai je brazilský název pro palmu rostoucí převážně v jižní Americe. Pokud bychom chtěli znát latinské jméno, je to Euterpe olerecea, česky pak Kapustoň brazilský, nebo také Euterpe brazilská. My se však budeme držet názvu Acai, které je uznávané a známé po celém světě. Jak tedy vypadá? Jedná se o 15-25 metrů vysokou štíhlou palmu s rozvětvením v růstovém vrcholku. Acai se drží spíše v nížinách, v záplavových oblastech a poblíž řek. Její výskyt je přirozeně poměrně hojně rozšířený. Díky jejímu příjemnému vzhledu se však i pěstuje jako okrasná rostlina. Co nás však zajímá nejvíce je její využití v medicíně a léčitelství. Těmto účelům nejvíc odpovídají plody, tak zvané Acai berry.

 

Plody jsou považovány za nejbohatší ovoce co se týče antioxidantů (spolu s Goji a Maqui). Jedná se o malé kuličky o průměru 20-30 milimetrů. Zpočátku je jejich barva zelená, ale jak dozrají, mění se na temně fialovou. Rostou v trsech po 700-900 kusech. Ano, čteme správně, až 900 kusů tohoto ovoce se nachází v jednom trsu vážícím kolem 20 kilogramů. Palma navíc plodí dvakrát do roka, což poskytuje opravdu velké množství plodů. Navzdory tomuto faktu je Acai poměrně těžké na zpracování. Jde především o to, že až 60% tvoří pecka. Sklízení a zpracování navíc probíhá pomocí tradičních metod, což výrobu zpomaluje. Na druhou stranu však zaručuje přírodnost a nezávadnost produktu. Acai se transportuje nejčastěji ve formě prášku, nebo dřeně. Využívá se jak k dochucování potravin, výrobě nápojů, tak i v oborech tradiční medicíny. Dřív než se k tomu dostaneme, měli bychom si zmínit jednu zajímavost.

 

K Acai se váže prastaré legenda. Praví o náčelníku kmene, který se neustále populačně rozrůstal. Vzhledem ke špatným zdrojům jídla, stálo před náčelníkem těžké rozhodnutí. Vyhlásil zákon, který pravil, že každé narozené dítě se v zájmu ostatních usmrtí. Rozhodnuté bylo těžší o skutečnost, že jeho jediná dcera Iaca, byla těhotná. Aby tak dostál svého slova a ukázal všem, že zákon platí pro každého, nechal svého čerstvě narozeného vnuka zabít. Iaca mnoho dní protruchlila. Stranila se společnosti a uzavřela se sama v sobě. Jednoho dne zaslechla z džungle nářek dítěte. Okamžitě se rozeběhla, aby nevinné duši pomohla. Náčelník se ji vydal hledat. Když se mu povedlo ji nalézt, bylo už pozdě. Iaca byla mrtvá, schoulená u kmenu do té doby neznámého stromu obsypaného purpurovými plody. Ve světle těchto událostí náčelník odvolal svůj zákon a zapřísáhl se, že už ho nikdy nezavede. Nový strom nazval podle své dcery, použil nato její jméno jen pozpátku - Acai.

 

Složení Acai berry
Za nejdůležitější látky můžeme zcela jistě považovat vitamíny A, B1, B2, B3, B6, B12 a především C a E. Krom nich narazíme i na minerály a stopové prvky. Mezi ně patří chrom, hořčík, bór, fosfor, vápník a další. Tyto látky jsou prakticky obecné. Vyskytují se v mnoha produktech, co nás ale překvapí je zastoupení omega mastných kyselin. Jedná se o všechny tři modifikace, tedy 3,6 i 9. Jako další si uveďme esenciální aminokyseliny, které si naše tělo nedokáže vyrobit samo, nebo vlákninu, bílkoviny, rostlinné steroly a další. Na výčtu je vidět jedna hlavní věc - komplexnost.

 

Jak Acai účinkuje?
Na co narazíme jako první je kontroverze. Vzhledem k mediální kampani, kterou vedly některé společnosti na Acai, ho mnoho lidí považuje pouze za bublinu, ale i podvod. Kde je tedy pravda o účincích Acai berry? Největší kontroverze upadla na účinky ohledně hubnutí. O nich si povíme až dále, teď by nás však mohlo zajímat, jak je to s klasickými účinky. Jde především o stimulační účinek na náš imunitní systém. Tento účinek zaručuje vysoké procento vitamínu C a především zastoupení antioxidantů, kterých má ovoce Acai 2x více, než borůvky. Tyto látky dokáží podpořit naši obranyschopnost a tím nám zlepšit kvalitu života. Musíme se totiž bránit okolním vlivům.

 

Jak je to s hubnutím?
Mnoho lidí si myslí, že Acai je zázračné, že je dokáže zbavit tuků bez přispění jich samotných. Tak to není. Musíme se také zapojit. Jíst vyváženou stravu a především se hýbat. Jinak jsou účinky Acai berry poměrně logické. Obsahuje velké množství antioxidantů, které stabilizují metabolismus, dále vlákninu, která oddaluje pocit hladu. Sečteno a podtrženo, Acai nám může pomoci, ale hlavní práce je stejně na nás.

 

Acai a nežádoucí účinky
Spolu s užíváním je zmiňován jen jeden nežádoucí účinek - zažívací a střevní potíže. Pokud bychom je zaznamenali, je nejlepší Acai vysadit. Nemusíme se však bát, tato obtíž je velmi ojedinělá. Acai by neměly užívat těhotné a kojící ženy. Dále není vhodný pro osoby s nízkým krevním tlakem, ani pro děti do 3 let. Vždy bychom užívání měli konzultovat s lékařem.

 

Jak správně dávkovat?
Doporučená denní dávka je limitován na hodnotou 1 gramu (2 odměrky).

 

Jak užívat denní dávku
Prášková forma je kouzelná v tom, že ji můžeme aplikovat téměř kdekoli. Můžeme ji přimíchat do vody, do jogurtu, ale i do čím dál tím oblíbenějších Smoothie.

 

Vhodné kombinace
Abychom získali lepší vlastnosti Acai, můžeme ho nakombinovat s jinými produkty. Vhodná je například kombinace s Chlorellou, kde dochází k širšímu spektru záběru. Se Spirulinou je to dost podobné, díky čemuž se umocňují schopnosti obou produktů. Další možností je Goji, které působí velmi podobně jako Acai. jejich účinky se tak násobí. Kola nitida poskytuje spolu s Acai více energie, stejně jako Guarana. Ta tedy na rozdíl od Kola nitida účinkuje déle, ale má pomalejší nástup.