Ženšen pravý
Extrakt z kořene s 80% ginsenosidů v prášku

BESTSELLER
Ženšen pravý, neboli Panax ginseng je nejznámnější léčivou rostlinou na světě. Po tisíciletí se užívala v tradičním léčitelství Celý popis
  = 20g        
  = / dávka

Zdravotní účinky

 • Dodává vitalitu
 • Oddaluje pocit únavy
 • Působí na sexuální zdraví
 • Podporuje kognitivní funkce
 • Podporuje krevní oběh
 • Prospívá zdravé paměti
 • Normalizuje hladinu cukru v krvi
 • Podporuje přirozenou obranyschopnost

Vhodné pro

 • Osoby s nízkou imunitou
 • Osoby s nízkým libidem
 • Osoby s nízkou výkonností
 • Osoby s nízkou vitalitou
 • Osoby s poruchou soustředění
 • Řidiče
 • Studenty

Účinné látky

 • Aminokyseliny
 • Glykosidy
 • Minerály
 • Polysacharidy
 • Saponiny
 • Silice
 • Vitamíny

Čínská kniha z prvního století před naším letopočtem popisuje účinky jedné rostliny, která se v té době hojně používala. Víme jaká to je? Ano, jedná se o Ženšen pravý, neboli Panax ginseng, jak bychom ho mohli pod jeho latinským názvem vídat. Kniha praví o jeho účincích na pět orgánů v těle, popisuje tišící účinky na nervy, zklidnění mysli, čištění zraku a další schopnosti. Údajně by měla i zlepšovat paměť, zastavovat křeče a tak dále. Některé z účinků se musí brát trochu s rezervou. Rostlinka byla a je hojně používána nejrůznějšími kulturami. Největší využití však zaznamenala právě v lidovém léčitelství v Číně, Japonsku, nebo Korei. Vzhledem k účinkům a náročnosti pěstování, byl Ženšen vždy výsadou císařů a jeho nejbližších. Pěstoval se za hradbami, kde se často stával cílem lidí, kteří riskovali život, aby se k němu dostali. Většinou tak činili pro léčbu, občas však i za účelem obchodu. Pro Evropu byly účinky, i rostlinka samotná, neznámé až do 13 století. V tuto dobu ho do Evropy přiváží světoznámý cestovatel Marco Polo. Jeho nedostatek způsobil, že se opět stal pouze dostupný pro aristokracii. To však netrvalo dlouho a tak si jeho účinky můžeme dopřát i my v dnešní době. Jaké to jsou? To si povíme za okamžik, nejdříve troch informací k rostlině samotné.

Ženšen pravý, česky Všehoj ženšenovitý, je rostlina z čeledi aralkovitých. Dostal spoustu alternativních názvů, kterými jsou například čínský ženšen, korejský ženšen, nebo asijský ženšen. Nepleťme si ho však se ženšenem sibiřským. V tomto případě prakticky nejde o ženšen jako takový, ale o rostlinu s podobnými vlastnostmi a však z jiného rodu. Ženšen je snad nejznámější léčivou bylinou na světě. Jeho název je odvozený od čínského znaku řén, který označuje člověka a šén - znak pro mysl, ducha, nebo identitu. Tyto znaky jasně určují význam ženšenu pro čísnkou lidovou medicínu, ale i ty zbylé.

Než se dostaneme k samotným látkám a účinkům, měli bychom si povědět i něco o tom, jak vlastně rostlinka vypadá. Nejpodstatnější je pro nás kořen, ze kterého se získává nejvíce látek a léčiv. Ten se skládá z velké kořenové hlavy, ze které rostou další menší kořeny mrkvovitého tvaru. Ty mohou mít až 20 centimetrů na délku a 3 centimetry na šířku. Tvar celkového kořenového uskupení často připomíná postavu člověka, což jen doplňuje celkové smýšlení o účincích ženšenu. Z kořenové hlavy vychází jedna podlouhlá lodyha, dorůstající 30-60 centimetrů. Na jejím konci je 5-7 listových uskupení o 3-5 listech. Toto uskupení zdobí jednou do roka bílé, drobné kvítky. Po odkvětu se přetvoří na červené šťavnaté plody s ledvinovitým semenem uvnitř. Bylinka je stálá, lodyha každý rok na podzim odumírá a je na jaře nahrazena novou. Zajímavé je, že nová lodyha roste z pupenů na kořenové hlavě - tyto pupeny jsou však znatelné už na podzim předchozího roku. Teď když víme, jak bylinka vypadá, můžeme se vrhnout na ostatní informace. Na 1 kilogram Ženšenového extraktu bylo použito 80 kilogramů původní suroviny.

Co bychom v ženšenu našli?

Ženšen pravý je zkoumán již od roku 1854. Obsahuje širokou škálu nejrůznějších látek, které jsou považovány za důležité. Jako první byl objeven glykosid nazván panaquilon. Dalším byl v roce 1906 první saponin - panaxin. Po dobu testů a pokusů z něj bylo postupně izolováno vice než 70 různých saponinů, které jsou komplexně přezdívány jako ginsenosidy. Jsou unikátní pro ženšen, což z něj dělá velmi jedinečný produkt. Dalšími látkami jsou například antioxidanty, mezi které patří maltol, kyselina salicylová a další. Dále si můžeme uvést i polysacharidy, aminokyseliny, vitamíny (B1, B2, B 12 a jiné), minerální látky - draslík, vápník, mangan, měď, kbalt a další. Všechny tyto látky dopomáhají rostlince k jejím schopnostem.

Jak tedy účinkuje...

Účinky jsou všeobecně vnímané jako komplexní. Má tedy celkový vliv na naše tělo i mysl. Látky s těmito účinky jsou nazývané jednoslovně - adaptogen. Adaptogen je látka, která dokáže stimulovat jak naši mysl, tak i naše tělo, čímž Ženšen opravdu je. Vědecké studie prokázaly kladné účinky na oběhový systém, centrální mozkovou soustavu, ale i imunitní systém, což je pro nás velmi podstatné. Další studie praví o účincích, které pomáhají při poruchách erekce, o čemž si povíme za okamžik. Důležitý je i výrok Světové zdravotnické organizace WHO, která praví, že se Ženšen dá používat jako prodylaktické regenerační činidlo, pro zlepšení duševní a fyzické kondice. Tím bychom to mohli shrnout a vrhnout se na ony problémy s erekcí.

Ženšen jako afrodiziakum

Všeobecné vnímaní Ženšenu jako afrodiziaka je pravdivé. Jelikož působí na naši psychickou i fyzickou stránku, obsahuje saponiny, vyšší dávky nám mohou dodat to, co nám normálně chybí - dobrou náladu, minimum stresu a ještě něco navíc.

Vedlejší účinky užívání ženšenu

Pokud se budeme držet doporučené denní dávky, nemusíme se všeobecně bát jakéhokoli problému. Ženšen není vhodný pro kojící a těhotné ženy, osoby s kardiovaskulárními problémy, ale i děti a osoby s nízkým krevním tlakem.

Doporučené dávkování

Vzhledem k formě extraktu je doporučená denní dávka opravdu nízká. Extrakt je standardizován na obsah ginsenosidů, což jsou aktivní unikátní látky v ženšenu. Za denní dávku se považuje množství 0,5 až 1 gram. To jsou 1-2 naše odměrky 0,5g.

Jak denní dávku užívat?

Prášková forma je jako dělaná pro rozmíchání ve vodě, jogurtu nebo jiných pokrmech. Pamatujme však, že se nesmí kombinovat s alkoholem, nebo kofeinem. Ideálně bychom měli užívat extrakt dva měsíce a poté na měsíc až dva vysadit. Tak dosáhneme lepšího vlivu na náš organismus.

S čím kombinovat

Nejvhodnější kombinací se jeví Lepidium meyenii - Maca peruánská. Také se jedná o adaptogen, což podporuje celospektrální zvýšení účinků.

Země původu
UPOZORNĚNÍ

Doplněk stravy, není náhrada pestré a vyvážené stravy a zdravého životního stylu. Nepřekračujte doporučené denní dávkování. Ukládejte mimo dosah dětí.
Skladujte v suchu, chraňte před teplem a přímým slunečním světlem.

Na základě ustanovení Evropského parlamentu nemůžeme u tohoto produktu uvádět více informací. Více informací najdete na externích zdrojích. Děkujeme za pochopení.

Související články
Jiné názvy produktu

Bylinku můžete znát i pod cizojazyčnými nebo chybnými názvy. Panax ginseng, Panax ginseng, kořen života, Ženšen pravý, Tartar Root, Korejský ženšen

Podobné zboží