Ženšen pravý - Extrakt z kořene s 80% ginsenosidů v prášku
Ženšen pravý - Extrakt z kořene s 80% ginsenosidů v prášku
Ženšen pravý - Extrakt z kořene s 80% ginsenosidů v prášku
Ženšen pravý - Extrakt z kořene s 80% ginsenosidů v prášku

Ženšen pravý
Extrakt z kořene s 80% ginsenosidů v prášku

Panax ginseng, Panax ginseng, kořen života, Ženšen pravý, Tartar Root, Korejský ženšen
Produkt z Číny

Doručíme v pátek 28.4.
Přihlašte se a získejte lepší cenu
Našim věrným zákazníkům dáváme lepší ceny.
Přihlásit se
Čínská kniha z prvního století před naším letopočtem popisuje účinky jedné rostliny, která se v té době hojně používala. Víme jaká to je? Ano, jedná se o Ženšen pravý, neboli Panax ginseng, jak bychom ho mohli pod jeho latinským názvem vídat. Kniha praví o jeho účincích na pět orgánů v těle, popisuje tišící účinky na nervy, zklidnění mysli, čištění zraku a další schopnosti. Údajně by měla i zlepšovat paměť, zastavovat křeče a tak dále. Některé z účinků se musí brát trochu s rezervou. Rostlinka byla a je hojně používána nejrůznějšími kulturami. Největší využití však zaznamenala právě v lidovém léčitelství v Číně, Japonsku, nebo Korei. Vzhledem k účinkům a náročnosti pěstování, byl Ženšen vždy výsadou císařů a jeho nejbližších. Pěstoval se za hradbami, kde se často stával cílem lidí, kteří riskovali život, aby se k němu dostali. Většinou tak činili pro léčbu, občas však i za účelem obchodu. Pro Evropu byly účinky, i rostlinka samotná, neznámé až do 13 století. V tuto dobu ho do Evropy přiváží světoznámý cestovatel Marco Polo. Jeho nedostatek způsobil, že se opět stal pouze dostupný pro aristokracii. To však netrvalo dlouho a tak si jeho účinky můžeme dopřát i my v dnešní době. Jaké to jsou? To si povíme za okamžik, nejdříve troch informací k rostlině samotné.
Ženšen pravý, česky Všehoj ženšenovitý, je rostlina z čeledi aralkovitých. Dostal spoustu alternativních názvů, kterými jsou například čínský ženšen, korejský ženšen, nebo asijský ženšen. Nepleťme si ho však se ženšenem sibiřským. V tomto případě prakticky nejde o ženšen jako takový, ale o rostlinu s podobnými vlastnostmi a však z jiného rodu. Ženšen je snad nejznámější léčivou bylinou na světě. Jeho název je odvozený od čínského znaku řén, který označuje člověka a šén - znak pro mysl, ducha, nebo identitu. Tyto znaky jasně určují význam ženšenu pro čísnkou lidovou medicínu, ale i ty zbylé.
Než se dostaneme k samotným látkám a účinkům, měli bychom si povědět i něco o tom, jak vlastně rostlinka vypadá. Nejpodstatnější je pro nás kořen, ze kterého se získává nejvíce látek a léčiv. Ten se skládá z velké kořenové hlavy, ze které rostou další menší kořeny mrkvovitého tvaru. Ty mohou mít až 20 centimetrů na délku a 3 centimetry na šířku. Tvar celkového kořenového uskupení často připomíná postavu člověka, což jen doplňuje celkové smýšlení o účincích ženšenu. Z kořenové hlavy vychází jedna podlouhlá lodyha, dorůstající 30-60 centimetrů. Na jejím konci je 5-7 listových uskupení o 3-5 listech. Toto uskupení zdobí jednou do roka bílé, drobné kvítky. Po odkvětu se přetvoří na červené šťavnaté plody s ledvinovitým semenem uvnitř. Bylinka je stálá, lodyha každý rok na podzim odumírá a je na jaře nahrazena novou. Zajímavé je, že nová lodyha roste z pupenů na kořenové hlavě - tyto pupeny jsou však znatelné už na podzim předchozího roku. Teď když víme, jak bylinka vypadá, můžeme se vrhnout na ostatní informace.
Co bychom v ženšenu našli?
Ženšen pravý je zkoumán již od roku 1854. Obsahuje širokou škálu nejrůznějších látek, které jsou považovány za důležité. Jako první byl objeven glykosid nazván panaquilon. Dalším byl v roce 1906 první saponin - panaxin. Po dobu testů a pokusů z něj bylo postupně izolováno vice než 70 různých saponinů, které jsou komplexně přezdívány jako ginsenosidy. Jsou unikátní pro ženšen, což z něj dělá velmi jedinečný produkt. Dalšími látkami jsou například antioxidanty, mezi které patří maltol, kyselina salicylová a další. Dále si můžeme uvést i polysacharidy, aminokyseliny, vitamíny (B1, B2, B 12 a jiné), minerální látky - draslík, vápník, mangan, měď, kbalt a další. Všechny tyto látky dopomáhají rostlince k jejím schopnostem.
Jak tedy účinkuje...
Účinky jsou všeobecně vnímané jako komplexní. Má tedy celkový vliv na naše tělo i mysl. Látky s těmito účinky jsou nazývané jednoslovně - adaptogen. Adaptogen je látka, která dokáže stimulovat jak naši mysl, tak i naše tělo, čímž ženšen opravdu je. Vědecké studie prokázaly kladné účinky na oběhový systém, centrální mozkovou soustavu, ale i imunitní systém, což je pro nás velmi podstatné. Další studie praví o účincích, které pomáhají při, ale také při poruchách erekce, o čemž si povíme za okamžik. Důležitý je i výrok Světové zdravotnické organizace WHO, která praví, že se ženšen dá používat jako prodylaktické regenerační činidlo, pro zlepšení duševní a fyzické kondice. Tím bychom to mohli shrnout a vrhnout se na ony problémy s erekcí.
Ženšen jako afrodiziakum
Všeobecné vnímaní ženšenu jako afrodiziaka je pravdivé. Jelikož působí na naši psychickou i fyzickou stránku, obsahuje saponiny, vyšší dávky nám mohou dodat to, co nám normálně chybí - dobrou náladu, minimum stresu a ještě něco navíc.
Vedlejší účinky užívání ženšenu
Pokud se budeme držet doporučené denní dávky, nemusíme se všeobecně bát jakéhokoli problému. Ženšen není vhodný pro kojící a těhotné ženy, osoby s kardiovaskulárními problémy, ale i děti a osoby s nízkým krevním tlakem.
Doporučené dávkování
Vzhledem k formě extraktu je doporučená denní dávka opravdu nízká. Extrakt je standardizován na obsah ginsenosidů, což jsou aktivní unikátní látky v ženšenu. Za denní dávku se považuje množství 0,5 až 1 gram. To jsou 1-2 naše odměrky.
Jak denní dávku užívat?
Prášková forma je jako dělaná pro rozmíchání ve vodě, jogurtu nebo jiných pokrmech. Pamatujme však, že se nesmí kombinovat alkoholem, nebo kofeinem. Ideálně bychom měli užívat extrakt dva měsíce a poté na měsíc až dva vysadit. Tak dosáhneme lepšího vlivu na náš organismus.
S čím kombinovat
Nejvhodnější kombinací se jeví Lepidium meyenii - Maca peruánská. Také se jedná o adaptogen, což podporuje celospektrální zvýšení účinků.