Pro více informací o účincích na lidský organismus, užití a zdravotních kladech, navštivte prosím náš herbář (vstup v horní liště e-shopu), které zde nemůžeme dle nařízení Komise Evropské unie č. 432/2012 uvádět.

 

 
Maca horská je stará léčivá rostlina z peruánských And. Pěstují ji tady na náhorních plošinách ve výškách nad 3000 m.n.m. Roste celý rok, ale kvůli náročným podmínkám dosud vyrůstá výhradně zde. Patří do čeledi brukvovitých a její kořen připomíná malou bílou řepu. Domorodci ho konzumují syrový a je jednou z hlavních složek zdejší stravy. Macu znají v Peru již několik tisíc let. Válečníci Inků údajně jedli Lepidium před bojovými výpravami ke zvýšení výdrže a síly. Po dobytí Španěly byla nazývána „sexuální rostlinou Inků". Dnes ji ženy v těchto oblastech zařazují do svého jídelníčku, aby byly plodné a výkonné až do požehnaného věku.

 

 
Lepidium je malého vzrůstu, dorůstá do výšky 15 cm a řadí se do čeledi brukvovitých. K užití se využívá kořen, který vzhledem připomíná řepu a má v průměru 8 cm a je bíložlutého až tmavočerného zabarvení a každý z nich je považován za geneticky jedinečný druh. Kořeny krémové barvy jsou v Peru nejoblíbenější pro jejich zvýšenou sladkost a velikost. Kořen Lepidia obsahuje vysoké nutriční hodnoty. Obsahuje 70% nenasycených mastných kyselin a 30% nasycených, skoro 60% sacharidů, 10% bílkovin a uhlovodanů, které dodávají energii a 9% vlákniny. Příznivý vliv na organismus mají také mnohé minerální látky (železo, vápník, hořčík, draslík, jód) a vitamíny (B,C). Z dalších chemikálií obsahuje rostlinné steroly, mastné kyseliny, důležité aminokyseliny a účinné afrodiziakální látky p-methoxybenzyl-isothiokyanát a isothiokyanát.

 

 
Lepidium je využíváno i ve sportu. Jelikož obsahuje pět významných sterolů: sitosterol, kampesterol, ergosterol, brassikasterol, ergostadienol napomáhá při zvyšování výkonnosti. Nejvíce je spojována s kulturistikou a bojovými sporty. Je nepostradatelná pro ty sportovce, kteří musí neustále rozvíjet své svalstvo. Zvyšuje kondici a zlepšuje imunitu a to přírodní cestou bez vedlejších účinků. Dalšími příznivými účinky maky u sportovců jsou rychle regenerující se síly po sportovních výkonech, dodává energii, zvyšuje fyzickou zdatnost

 

Užívání a dávkování
Lepidium je užíváno lidmi již po staletí a jednu dobu sloužilo jako daně. Čerstvé kořeny se mohou péct a sušené kořeny se vaří ve vodě nebo mléce. Lepidium je možné užívat na několik způsobů. Maca může být sušená, sušená bulva se přechovává až sedm let, ale nic ze svých blahodárných účinků neztrácí. Syrové zpracování má nasládlou chuť a karamelové aroma, třetí způsob je pečený a poslední způsob je, že se Lepidium podává jako džem nebo kvašený nápoj zvaný "Maca chia" do kterého se někdy přidává alkohol. Listy mohou být použity v salátech a mají ostrou chuť. V Peru se z Macy připravuje mnoho produktů, jako jsou kaše, pudingy nebo džemy. Macu konzumují lidé po celém světě a z toho plyne, že riziko je minimální. Maca je přírodní produkt, který je vhodný pro všechny věkové generace, protože díky svému složení je vhodným potravinovým doplňkem. Denní dávka je doporučována 2 až 4 gramy, které se smíchají s mlékem. Efekt by se měl dostavit do několika málo dnů.

 

 
Maca se prodává i ve formě extraktu, který je vyroben laboratorně a obsahuje čtyřikrát více účinnějších látek než výtažek z kořene. Velkou výhodou extraktu je to, že má snadnější přípravu a k dosažení potřebného účinku stačí užít čtyřikrát menší množství, než je doporučená dávka u kořene. Extrakt Maky má též příjemnou vůni a aroma. Účinky extraktu jsou stejné jako u kořene, ale rychleji se dostaví. Tento extrakt se dávkuje, že rozmícháte 0,5g ve vodě, šťávě nebo jiné tekutině. Pije se ráno a po obědě, nejvíce se však doporučuje 1g denně. Důrazně se nedoporučuje překračovat maximální dávku na den. Extrakt Maky by neměly užívat těhotné a kojící ženy a děti. Účinek je znatelný již po několika málo dnech pravidelného užívání . Účinek je znatelný již po krátké době pravidelného užívání. Efekt by se měl dostavit do několika málo dnů.