Kotvičník zemní - Extrakt z plodů s 50% protodioscinů v prášku
Kotvičník zemní - Extrakt z plodů s 50% protodioscinů v prášku
Kotvičník zemní - Extrakt z plodů s 50% protodioscinů v prášku
Kotvičník zemní - Extrakt z plodů s 50% protodioscinů v prášku

Kotvičník zemní
Extrakt z plodů s 50% protodioscinů v prášku

Tribulus terrestris, Kotvičník pozemní, Rostlinná viagra, Puncture vine, Puncture weed, Caltrop, Cathead, Yellow vine, Goathead, Gokshura, Burra gokharu
Produkt z Číny

Tato jednoletá poléhavá bylina rostoucí převážně ve východní Asii je celosvětově používána pro její účinky na lidský organismus. Využívá ve sportovní výživě, ale i v osobním životě, kde pomáhá mužům i ženám ve středním a pokročilém věku. Celý popis
Pod českým názvem - kotvičník zemní, se nachází velmi známá bylina, která je pro své účinky frekventovaně užívána. Známější označení je její latinské a věděcké jméno, tedy Tribulus terrestris. Pod tímto označením můžeme kotvičník vnímat jak ve sportovní výživě, tak i v doplňcích pro běžný život. Jedná se o jednoletou poléhavou bylinu, dorůstající 60 centimetrů, kvetoucí pětičetnými žlutými květy. Navzdory dalekému původu (Čína, Japonsko), je hojně pěstované i ve zbytku světa. Stejně tak si jí můžeme zasadit i u nás.

 

Sportovci a Tribulus terrestris
Jak jsme zmínili, užívá se kotvičník především ve sportovní výživě. Sportovci si ho oblíbili díky jeho vlastnostem. Můžeme zmínit například dodání energie, nebo vitality. Dokáže tak povzbudit zmožené tělo. Oblasti ve kterých se používá nejsou nijak vyhrazeny. Používá se jak v silově vytrvalostních, tak i vytrvalostních. Předním sportem, kde se kotvičník využívá je však fitness. Bodybuiding je s ním přímo spjat.

 

Kotvičník zemní a jeho složení
Tribulus obsahuje přírodní anabolické steroidní látky jménem fytosteroly. Jako nejdůležitější z nich jsou tak zvané saponiny obsahující hlavní látku protodioscin. Teto látka prakticky dělá kotvičník kotvičníkem. Mezi dalšími obsaženými bychom našli například třísloviny, přiskyřice, alkaloidy, nebo vitamín C.

 

Jak Tribulus účinkuje
Hlavní účinky této čínské byliny se zaměřují na naší hormonální stavbu. Tím zlepšují náladu, zvyšují vitalitu, navozuje chuť na sex a zvyšuje libido. Nejvyšší účinnost zaznamenáme u osob, které nemají dostatek svých hormonů. V opačném případě nám kotvičník tak maximálně zvedne náladu.

 

Na co si dát pozor u kotvičníku
Vedlejší účinky nejsou prozatím známy. I tak bychom si měli dát pozor, abychom nebrali kotvičník nalačno. Mohli bychom si tím přivést bolesti žaludku, nebo střevní potíže. Užívání kotvičníku se nedoporučuje těhotným, ani kojícím ženám.

 

Ženy a užívání Tribulusu
Ačkoli je Tribulus terrestris spíše záležitostí pánů, mohou ho užívat i ženy. I účinky jsou více méně podobné. Tribulus dodá energii a zvýší vitalitu.

 

Jak správně užívat Kotvičník zemní
Jelikož se jedná o extrakt z plodů v prášku, je nejvhodnější použití jasné. Stačí prášek v dané dávce rozmíchat ve vodě nebo jej přidat například do Shaku, Smoothie nebo jogurtu.
Tribulus terrestris, Autor: Forest a Kim Starr Obrázek užit pod licencí CC BY-SA 3.0